Съветничката от ЛИДЕР Даниела Кюрчийска: След ремонта на топлопровода не можем да влезем в дворовете си с колите
При първа възможност ще направим подходите към домовете на хората. 155 000 лв. сме дали за съфинансиране по този проект. Сумата е доста голяма и изцеди финансово силите ни, отговори кметът Сашо Иванов
Опасни и кални улици и пътища в Сапарева баня нажежиха обстановката в Общинския съвет на планинското градче. Духовете на тема „Улица” най-напред разбуни писмо на директорката на ОДЗ „Св. Ана” в курорта за поставяне на изкуствена неравност пред забавачката, която да ограничава скоростта. Не по-малко препирни провокира забележката на съветничката от ЛИДЕР Даниела Кюрчийска, която посочи, че след смяната на топлопровода живеещите на ул. „Христо Ботев”, сред които е и тя, нямат достъп до домовете си.
Куп критики изсипаха съветниците по адрес на общинската управа, полицията, местните шофьори, след като разбраха, че шефката на забавачката Димитрина Малинина иска да озапти шофьорите, профучаващи покрай градината с повишена скорост. Във връзка с предложението Любен Кръстев от ГЕРБ даде съвет на общинарите да припомнят на отговорните институции, че на пътната отсечка от Самоковско шосе до Сапарева баня трябва да бъдат поставени светлоотразителни знаци и да се направи маркировка. Общинската полиция не си върши работата по отношение на карането с превишена скорост.
Не съм видяла шофьор, който да спре на пешеходна пътека в Сапарева баня. Неравности за ограничаване на скоростта са по-необходими в района на училището, защото децата там излизат на улицата и я пресичат сами, а децата от детската градина са водени от възрастен човек, заяви Марта Копанарска. Кметът Сашо Иванов и неговият ресорен заместник Радка Георгиева отговориха, че общинска полиция няма, а за контрола на движението отговарят полицаите към РУП –Дупница. Поясниха, че от общината могат и ще поискат да бъде увеличена бройката на пътните полицаи. Във връзка с предложението зам.-кметът Георгиева поясни, че изкуствена неравност може да се направи, но след съгласуване с Комисията по безопасност на движението.
Дебат предизвика и Даниела Кюрчийска, която се оплака, че след смяната на топлопровода хората, които живеят на ул. „Христо Ботев”, нямат достъп до домовете си. След отговора на кмета Иванов, че имат достъп, съветничката уточни, че заради голямата денивелация не могат да влизат с колите в дворовете си. При първа възможност ще разрешим проблема. Ще се направят подходите към домовете на хората. 155 000 лв. сме дали за съфинансиране по този проект. Сумата е доста голяма и изцеди финансово силите ни, каза кметът. Във връзка с посочения проблем Сашо Иванов бе упрекнат от Калин Гелев за затрудненото движение по споменатата улица, както и за некачествения ремонт на улицата до черквата „Св. Никола” в центъра на града от фирмата, извършила смяната на топлопровода по проекта, защитен пред Националния доверителен екофонд. При „Св. Никола” все едно че са асфалтирали с краката си улицата, намеси се и Петър Чучуганов. Когато питахме кой контролира изпълнението, казахте, че от общината няма инвеститорски контрол, обърна се Гелев към Иванов. Градоначалникът обясни, че думите му са преиначени и че съгласно изискванията на фонда изпълнителите са контролирани от външна фирма. Марта Копанарска бе ядосана от обясненията на кмета, че той не може да даде по-задълбочен отговор и това е в компетенцията на ресорния му заместник Васил Маргин, който отсъства, защото е служебно ангажиран в Кюстендил. Съветничката, която е едно от остриетата на опозицията в местния парламент, нарече работата на фирмата калпава и безобразна и зададе въпроса кой е сложил подписа си при оформянето на документите. Вие сте кметът, вие ще отговаряте, като го няма Маргин, заяви Гелев. Улиците са в окаяно състояние след смяната на топлопровода, оставени са камъни, кал и трябва да се изчистят и измият, на свой ред посочи съветникът от БСП Николай Фарфаров.
Снимките:
1 Съветниците посочиха, че шофьорите в Сапарева баня не спират на пешеходните пътеки и след ремонта на топлопровода улиците са мръсни.
2 Радка Георгиева
3 Сашо Иванов и Петър Чучуганов