Кметът Георги Икономов: Въвеждаме електромобили в Банско, хижарите в парк „Пирин” да си направят пречиствателни съоръжения

Filed under: Банско |

22-06-02  IMG_4488

Кметът на Банско Георги Икономов постави въпроса за ски зона Добринище  по време на сминар за разработване на Плана за управление на Национален парк „Пирин“ за периода 2014-2023 г. „Настоявам и тук, ще настоявам и пред отговорните институции за отдаването й на концесия. Ще се радвам, ако новите стопани на зоната са местни хотелиери и ресторантъори, предимно от Добринище. Друг проблем, по който еколозите упорито мълчат, е и липсата на пречиствателни съоръжения на обектите на територията на парка. В предишния план бяха заложени такива задължения  към собственици и ползватели, но тази мярка не беше изпълнена. Препоръчвам в новия план да залегне двугодишен срок за изграждане на пречиствателни съоръжения“, каза по време на срещата Икономов. Той съобщи, че в момента община Банско стартира разработването на проект за въвеждане на електромобили, като целта е да се осигури екологично чист транспорт. Освен че замърсяват природата, колите, които се движат на територията на парка, предизвикват и задръствания. С  електромобилите ще бъде постигнат ефект в две важни направления – опазване на околната среда и прецизна организация на движението на територията на парка.

„Предлагам на всяка сграда на територията на парка да се учреди прилежаща територия. Така ще се оптимизира ползването на обектите, без да се преминава през сложните концесионни процедури. Подкрепям и рехабилитацията на съществуващите водохващания на територията на парка, която ще позволи максималното използване на водата за нуждите на  населението“, допълни градоначалникът.

 Проф Ташев: За първи път в историята видяхме пирински пчели да събират прашец на над 2500 м височина

Горите в Национален парк „Пирин“ са се увеличили с 20 хил. дка за последните 10 години. Това обави проф. д-р Александър Ташев от Лесотехническия университет на провеждащото се обществено обсъждане на Плана за управление на Пирин. При проведена инвентаризация през 2004 г., когато е изработван последният план за управление, горите са били 230 хил. дка. При последната инвентаризация през 2014 г. горите вече са 250 хил. дка. Увеличението се дължи на самозалесяването във високите части на планината на бяла мура. Тенденцията е, че през следващите 20 години ще има стабилни масиви от бяла и черна мура, коментира проф. Ташев. Друга направена констатация по време на срещата е, че в Национален парк „Пирин“ има вековни групи дървета над 200-300 години. В Пирин се е случило нещо уникално, заяви проф. Ташев. На показани от него снимки се вижда пчели да събират меден прашец от жълт пирински мак на над 2500 метра надморска височина. Според него до момента няма описан такъв случай от науката.

 

Снимката

Кметът на Банско Георги Икономов за пореден път поиска ски зоната на Добринище на концесия.

Spread the love