При дупки в бюджета вземат оставки на болнични шефове, Москов: Болницата не е социален дом за партийни назначения

Filed under: България |

58-17-02-0000257242-article2

При нарушение на финансовата дисциплина директорите на болниците с принципал Министерство на здравеопазването ще бъдат санкционирани и отстранявани. Това заяви министърът на здравеопазването Петър Москов по времето на петъчния парламентарен контрол в отговор на депутатски въпрос за болниците с най-високи дългове.
Москов поясни, че с новата методика, която ведомството готви за финансиране на болниците, всеки директор на болница ще има анекс към договора си за управление за ненатрупване на нови задължения, така че оттук нататък шефът на лечебното заведение ще бъде санкциониран при поети дългове.
„Ако някой от директорите на болниците излезе от финансовата дисциплина, той ще бъде сменен моментално“, категоричен бе Москов. Той допълни, че санкцията ще се отнася за всеки ръководител на лечебно заведение, чийто принципал е държавата, независимо чие назначение е този директор.
Просрочените задължения на болниците са общо 147 млн. лв., като дълговете на държавните болници са за 119 млн. лв., а на общинските – за 20 млн. лева, каза здравният министър.
По думите му с най-големи задължения е болницата „Св. Георги“ в Пловдив, която дължи 41 млн. лв. На следващо място по задължения е болница „Стоян Киркович“ в Стара Загора, която дължи 24 милиона лева.
„Болницата не е социален дом за партийни назначения“, отговори Москов на въпрос на Мая Манолова за кадровата политика на министерството.
Министърът поясни, че ще упражнява строг контрол и върху директорите на тези болници, които не спазват законовата разпоредба за диверсифициране на парите в различни банки. „Всеки ще бъде санкциониран“, каза Москов.
Седем болници държат повече от 25 на сто от парите си в една банка, каза преди седмица заместник-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков. Министерството на здравеопазването е изпратило писма до болниците да преустановят тази практика.
Припомняме, че в началото на март Москов също коментира пред депутати, че болниците не може да продължават да харчат безконтролно както досега, след което държавата да покрива натрупаните задължения. „Всеки шеф на болница, който не спазва разписаните правила, ще бъде сменян“, категоричен бе здравният министър.
Промяната, която здравното министерство подготвя в системата за оценка на уврежданията и на работоспособността на пациентите, има за цел да се раздели чисто медицинската експертиза от социалните придобивки, които вървят с нея, поясни Москов.
Той посочи, че целта е пациентите бързо да получават лекарска експертиза, което се корени във възможността работещи лекари да могат да дават експертна оценка. Лекарят би трябвало да казва само в какъв процент е увредено здравето, уточни министърът.
Москов потвърди още, че работна група от експерти от Министерството на здравеопазването и от Министерството на труда и социалната политика работи по текстовете от законопроекта и когато са готови, ще бъдат представени за публично обсъждане.
Броят на инвалидизираните хора за 2013 година, които са освидетелствани и преосвидетелствани в ТЕЛК, е 187 души, стана ясно още в хода на парламентарния контрол.

Spread the love