14 учители и 31 ученици от 4 държави засадиха алея „Корени и крила” в ОУ „Христо Ботев” в Катунци, гостите спаха в хотел „Св. Никола” в Сандански, любуваха се на Мелник и Рилския манастир

Координаторът Божидар Харисков, директорът г-жа Михова и учителите Румен, Митра и Теменужка обраха аплодисментите за перфектна организация

83-05-01 036 83-05-01 0045

ОУ „Христо Ботев” в санданското село Катунци бе домакин на среща по проект “Корени и крила”. Група от 14 учители и 31 ученици от 4 държави – Кипър, Литва, Полша и Турция, посетиха учебното заведение. Посещението беше четвърта мобилност по проект „Корени и крила”, в който ОУ „Христо Ботев” е партньор. Участващите учители са Божидар Харисков – координатор, Павлина Михова – директор, Митра Чорбаджийска и Теменужка Цветанова – преподаватели по английски език, и Румен Калугеров – преподавател по история и география.

Гостите бяха настанени в хотел „Свети Никола” – Сандански.

В програмата бяха включени посещение на училището в Катунци, разглеждане на парка и музея в Сандански, както и екскурзии до Мелник, Рупите и Рилския манастир.

 

83-05-01 0058 83-05-01 101

Гостите бяха посрещнати на входа от ученици, облечени в народни носии, с хляб и сол. Гостите бяха приятно изненадани и от знаменосците. След това разгледаха учителската стая, класните стаи на 1-ви, 2-ри, 3-ти и 4-ти клас, кабинета по ИТ, етнографската сбирка. По-късно беше създадена алея „Корени и крила”, в която гостите засадиха дървета и цветя. След това всички отидоха в малката зала на читалището, където учениците от ОУ „Христо Ботев” – Катунци се представиха с поздравителен концерт.

83-05-01 183 83-05-01 187

Преди концерта г-жа Михова, директор на училището, приветства гостите. На тържеството присъстваха всички ученици и учители, представители на училищното настоятелство, на читалището, кметът и представители на кметството, родители. След програмата учениците имаха игри за по-добра комуникация и „разчупване на леда”, а учителите отидоха в учителската стая, където имаше организирана почерпка от училищното настоятелство. По-късно гостите и учениците от българския екип  отпътуваха за Мелник, където по време на обяда беше показано как се изработват мартеници и как се приготвя традиционна българска баница.

След това всички отпътуваха за Сандански. По-късно в конферентната зала на хотел „Свети Никола” се проведе практическо занятие по проекта. Учениците четоха писма до жители на родни места, които са емигрирали в други държави от ЕС. Бяха представени и карти на миграцията. Занятието беше заснето с видеокамера. По същото време в малката конферентна зала се проведе срещата на координаторите, на която бяха обсъдени дейностите, които трябва да бъдат реализирани преди мобилностите в Кипър и Литва.

83-05-01 5149

По-късно учениците от българската група отпътуваха за Катунци, а гостите отидоха на вечеря в механа „Българе”, където се получи страхотно парти. Оказа се, че музикантите говорят турски и гръцки и гостите от Кипър и Турция представиха традиционни песни и танци.

На следващия ден гостите отпътуваха за Мелник, където посетиха Кордопуловата къща. Учениците от Кипър, Литва, Полша и Турция прекараха един следобед с техните домакини от българското училище. Всяко семейство беше подготвило различна програма – барбекю, посещение на с. Златолист, посещение на Рупите и Петрич. Учителите се върнаха да обядват в Мелник, след което отпътуваха за Рупите.

По-късно гостите се върнаха в Сандански, където имаха време за разходки и пазаруване. Гостите посетиха и Рилския манастир и Благовград. По-късно групата отпътува за Сандански, където имаха свободно време преди официалното връчване на сертификатите и размяната на подаръци. На официалната програма присъстваха и учениците от българския екип, както и учители от Катунци. Програмата продължи с вечеря и диско-парти, по време на което учениците бяха на дансинга през цялото време. След партито учениците и учителите от Катунци си тръгнаха.

„Беше невероятно. Перфектна организация. Най-добрата среща, провеждана до момента. Поздравления за координатора Божидар Харисков, директора г-жа Михова и учителите от екипа – Румен, Митра и Теменужка. Благодарим за всичко”, бяха отзивите след визитата. Проект № 2013-1-RO1-COM06-29399-6 е финансиран с подкрепата на Европейската комисия. Тази публикация отразява само личните виждания на нейните автори и от Комисията не може да бъде търсена отговорност за използването на съдържащата се в нея информация.

 

Spread the love