Нов офис в центъра на столицата си купи скандалният кюстендилски войвода Валери Ненов, лидер на ВМРО „Тодор Александров”, съобщиха източници на „Вяра”.
„Явно е наваксал 500-те бона, които му взеха от КОНПИ, и сега пак разгръща мащабна дейност. Престоят в затвора не му се е отразил или кметският пост в затворническото общежитие в Самораново е добре платен”, коментират кюстендилци.
Преглед на офертите за наемане на офис на пъпа на София веднага показва, че за да се настаниш в някое мизерно стайче в центъра, трябва да се бръкнеш не по-малко от 500 лв. на месец.
По-паметливите обаче не са изненадани от развитието, което търпи организацията на кюстендилския адвокат, защото си спомнят как Валери Ненов напусна затвора като истински баровец през лятото на 2013г. Очевидци на първите стъпки на Ненов като свободен човек разказаха, че пред зандана войводата бил очакван от огромна лимузина. Клюката носи, че в лимузината го чакала фолкдивата Елеонора. Така вече в пълен състав веселата група поела право към Кюстендил, където се присъединила към очакващата в ресторант в парк „Хисарлъка” голяма компания и вдигнали 24-часов купон.
„Съдя държавата в Страсбург и ще я осъдя. Тогава ще направя големи разкрития за всички режисьори и кукловоди, които ме докараха до затвора. Няма да мълча. Веднага започнах работа като юрисконсулт в немска транспортна фирма, която има офис в столицата. И преди съм работил с тази фирма, нейни представители ми идваха редовно на свиждане, дадоха ми голяма заплата, която ме устройва”, похвали се Валери Ненов.
Както е известно, Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество за конфискация предяви претенция към имущество за 450 358 лв. на кюстендилския адвокат Валери Ненов, който е бивш общински съветник и бивш областен координатор на ВМРО.
Ненов излезе от затвора през август 2013 г. с присъда от 3,5 години, но лежа 2,7 години по дело за измама, образувано след жалба на медицинската сестра Капка Конявска. Ненов излезе предсрочно за добро поведение. Той изтърпя наказанието в затворническото общежитие в Самораново. Според обвинението той взел от Конявска 42 500 лева заем. Срещу тях като гаранция тя получила нотариалните актове на магазин на първия етаж на административна сграда на централната улица „Цар Освободител“ в Кюстендил.
Втората присъда на Ненов е за това, че през 2001 г. чрез дружеството си „Перун“ ЕООД сключил предварителен договор за продажба на апартамент в Кюстендил с Венцислав Велинов. Велинов платил 41 000 лв., но така и не придобива собственост върху апартамента.
По искане на комисията в полза на държавата от Ненов, съпругата му и дъщеря му се отнемат апартамент в Кюстендил, 4 автомобила, средствата по банкови сметки, дружествени дялове, както и левовата равностойност на данъчната оценка на недвижим имот към момента на отчуждаването му.
„Да, знам, че съм осъден. Това е и последната инстанция. Делото започна в Кюстендилския окръжен съд, след това Апелативен и сега на ВКС“, заяви тогава за „Вяра“ Ненов. Той бе недоволен от това, че процесът, образуван по искане на комисията, започнал в Окръжния съд в Кюстендил, докато бил в затвора. „Можеха поне да ме уведомят. Щях да присъствам и на заседанията”, заяви той. Екссъветникът изброи и фирмите, в които е работил, и уточни: „От тези фирми съм получавал заплати, от които са ми удържани и данъци на държавата, и осигуровки. Аз съм бил четири мандата и половина общински съветник. Бил съм и музикант. Като такъв съм свирил вечер, а през деня съм бил на две места на работа – като съветник и работник. Бил съм и учител по музика на хонорар към Техникума по дървообработване, Техникума по обществено хранене, Селскостопанския техникум. Свирил съм на сватби и съм плащал данъци въз основа на получените хонорари. Средномесечно в ония времена съм изкарвал между 9 и 10 000 лева“, обясни още Ненов.
По време на престоя си в общежитието в Самораново Валери Ненов беше избран за кмет на затворниците. Зад решетките той учел другите затворници да четат и пишат. По-късно постът му бе отнет от приближения на Братя Галеви Апостол Чакалов-Тоци, който излежава 4-годишна присъда за участие в организирана престъпна група. През годините в затвора Валери Ненов работеше в дъскорезницата в общежитието, но не като дърводелец, а като чиновник. Няколко месеца преди да напусне затвора, той се преквалифицира в строителен работник. Дори бе нает от бившия кмет на Дупница – ортопеда д-р Пламен Соколов, който ремонтира основно родната си къща в кв. „Байкал“ в Дупница.
Снимката: Валери Ненов