Изпълнителният директор Емил Христов: Принуждават ни да съкратим 60 души от ТЕЦ „Бобов дол”, ако 5 % вноска влезе в сила, губим 2/3 от заплатата на работниците

Filed under: Бобов дол,Дупница |

На никой не му се напуска при 870 лв. нетно възнаграждение, 110 лв. ваучери и по 2 лв. всеки ден за купони…

164-06-07-P1350104

Промените в Закона за енергетиката (ЗE), които Народното събрание предстои да приеме, взривиха напрежението в ТЕЦ „Бобов дол”. Между 12 и 13 часа вчера в ТЕЦ-а бе обявен едночасов мълчалив протест срещу вноската от 5 % от месечната печалба на производителите на еленергия, която дружествата ще бъдат задължени да превеждат на НЕК след влизането в сила на промените. За последиците от готвения законопроект в ТЕЦ „Бобов дол” и проблемите на централата разговаряме с нейния изпълнителен директор Емил Христов.

– Какви ще са последиците от готвените промени в ЗЕ за ТЕЦ „Бобов дол”, г-н Христов?

– Подготвените промени и вноската от 5 % при нас означават, че за подпомагане на НЕК директно ще ни взимат 600-700 000 лв., а ние нямаме абсолютно никакви финансови отношения с НЕК. Ние сме изцяло на свободния пазар и по тази причина и в момента имаме доста затруднения с разплащанията. Ние продаваме на много ниска цена на свободния пазар. Ако действително влезе в сила този закон, ни поставят в една много тежка ситуация. За нас тези 5 % са 2/3 от работната заплата на работниците.

– Една от последиците ще са съкращенията на персонал. Колко души ще трябва да си тръгнат?

– Минимум 50-60 човека трябва да съкратим. В момента в централата работят 850 човека, но съкращението няма да е само при нас, то се прехвърля веднага в мините и останалите контрагенти.

– Кога трябва да влезе в сила актуализираният закон?

– Не съм сигурен, доколкото знам, днес трябва да бъде приет на първо четене. Синдикатите вече протестираха с една декларация пред министъра на енергетиката, ако не се лъжа, миналия петък, но явно няма ответна реакция. Нещата не опират само до нас, проблемът е за абсолютно всички производители на електроенергия.

– Какво смята да предприеме собственикът?

164-06-07-P1350108

– Ние протестираме на тоя етап. Ще да видим дали ще се приеме и след това, ако проектът мине и на второ гласуване, предложението става напълно законово и ние сме длъжни да се съобразим, независимо от това какви протести ще правим.

– Защо се предлагат тези промени?

– Целта е да се запълни дупката, която се е отворила в НЕК вследствие на високите цени, които са от американските централи, фотоволтаичните централи, ветрогенераторите, миксът е доста скъп. При микса, който се предлага на населението, естествено загубите са за сметка на НЕК и тези 5 % от всички дружества производители в цялата система трябва да запълват дупката в НЕК.

 -Колко е средната работна заплата в ТЕЦ-а?

– Около 870 лв. нетно.

– Ще увеличавате ли цената на тока, който подавате, ако се приеме законопроектът и с колко?

– Ами то е неминуемо, ако това стане. Тия 700 000 лв. ние трябва да ги покрием по някакъв начин. Откъде да ги намерим? Ние и без това сме на ръба. Не сме правили калкулации за поскъпване на еленергията, която подаваме. Лошото е, че ние зависим от пазара и не можем да вдигаме цените неограничено. Ако вдигнем неограничено цените, губим клиенти. Нашите цени не са строго фиксирани, както са цените на американските централи, на фотоволтаиците и другите. Там са фиксирани и се изкупува еди-колко си години напред, с договор, при нас е месец за месец или най-дългият срок е за 1 година. Да не говорим, че напоследък потреблението на ток намалява. Освен това падна и цената.

Кои са основните ви контрагенти?

Основно продаваме в Македония и на словенска фирма.

Каква е печалбата на ТЕЦ „Бобов дол”?

Почти никаква, колкото да покрием дълговете и заплатите. С печалбата покриваме старите задължения.

– Колко са тези задължения?

– Не е нещо фрапиращо.

– Имахте проблеми с изплащането на възнагражденията, вече редовно ли се разплащате с работниците?

164-06-07-P1350111

– Имаме леки закъснения от по 2-3 дни на едната половинка от заплатата. Всичко това е свързано с разплащанията от фирмите, на които подаваме електроенергия.

Неотдавна имаше протест, който освен заради забавяне на заплатите беше и за неосигурено работно облекло, дадохте ли работното облекло на хората?

– Тогава заплатите бяха закъснели само с 4 дни. Със заповед на изпълнителния директор заплатата се дава от 5-и до 7-и, протестът беше на 11-и юни, и то за половинката от заплатата. Разбрали сме се със синдикатите, знаете, че невинаги се превеждат парите точно в срок, има закъснение от 3-4 дни, но смятам, че това не е фатално. Като цяло не дължим на хората пари, имаме леко закъснение с ваучерите, но го наваксваме. Днес ще дадем ваучерите за м. април.

А работното облекло?

– И там наваксваме нещата. На практика ние имаме облекло. И в момента имаме дрехи в склада, доставяме и други, но има проблем с размерите. Ако човекът е по-дребен, това облекло не го устройва.

Други опасности от съкращения има ли?

– Не. На тоя етап няма опасности от съкращения. Действително освобождаваме пенсионери, за да оптимизираме персонала. Освободените от м. февруари досега са към 43-44 човека. Това са хора, които са напуснали, има няколко дисциплинарно уволнени и съответно пенсионерите.

– Задава ли се време, в което ще можете да назначавате?

– Задава се време, ама нали разбирате, че първо трябва… Имаме доста натрупани пенсионери благодарение на закона, който беше в сила. Той казваше, че работодателят няма право едностранно да освободи работника, а пък и той може да си взима пенсията, без да напуска предприятието и без да уведоми работодателя. Така се получи едно натрупване от пенсионери. Като сложим и една бройка от 52-ма – 53-има трудоустроени, повечето от които са наши работници. Нищо лошо, даваме им работа каквато могат да работят, но не са пълноценни работници. Де факто не сме изгонили нито един пенсионер. Лично аз съм разговарял с всеки и съм им казвал: „Младите излизат да работят в чужбина, а вие поне сте осигурени и получавате пенсии”. Но пък и на никого не му се напуска. Като знае, че има 110 лв. ваучери, заплатата му е добра, по 2 лв. всеки ден за купони… Имаме закъснения, но все пак се спазват нещата.

– По време на предизборната кампания обявихте инвестиционни намерения, по европроекти смятахте да строите предприятие за производство на бетонови тухли и оранжерия. Докъде стигна реализацията на тези проекти?

– На този етап сме ги замразили и причината е основно големите инвестиции, които направихме в сероочистващите инсталации. Във втората сероочистваща инсталация вложихме около 16-17 млн. лв., но сега до края на годината трябва да приведем сгуроотвал „Каменик” в съответствие с европейските изисквания, което също ще дръпне доста средства. Ще отидат около 4-5 млн. лв.

– Какво трябва да се направи на сгуроотвала?

– Трябва да се направят временни депа за съхранение, които да са покрити със специална геомембрана, която да не пропуска в почвата, както и един тръбопровод, съответно и помпена станция, която да връща водата от временните депа. И това също е инвестиция. Даже в момента имаме проверка от РИОСВ, преди 10 мин се върнах от сгуроотвала.

– На колко блока работи в момента ТЕЦ „Бобов дол”?

– В момента сме на два блока – работят втори и трети блок. Втори блок е на 185 мегавата, а трети – на 162. Имаме комплексно разрешително за работа на трите блока. Вчера беше последният срок за обжалването на комплексно разрешително, нямаме обжалване. Както знаете, според комплексно разрешително от 2005 г. до 31 декември 2014 г. централата трябваше да бъде затворена. Впоследствие, след приватизацията, направихме първата сероочистка, втори блок беше спрян и 1 г. не работи поради изтичане на срока съгласно комплексното разрешително. Направихме сероочистка №1 и по тоя начин втори блок вече имаше право да работи, след това направихме сероочистка №2 като дерогацията на трети блок изтичаше на 31 декември 2014-а, успяхме да направим сероочистката и по този начин узаконихме да работят втори и трети блок със сероочистка две и сероочистка три, като първи блок замества втори блок. След това направихме едни рационализации на сероочистка № 1, които излязоха успешни, около 6-7 месеца се правиха опити, прие се от РИОСВ и Агенцията по околна среда и в момента трите блока са абсолютно равнозначни, но единият блок ни е в студен резерв на енергийната система, а двата работят за пазара.

Снимки:

1. Емил Христов

2 и 3. В ТЕЦ-а не са съгласни с готвените промени в закона.

Spread the love