С 21 златни плакета бяха отличени самодейците от община Перник, участвали в Националния събор на българското народно творчество в Копривщица. Отличията бяха присъдени на колективни и индивидуални изпълнители. С три златни плакета бяха отличени участниците от радомирското село Долна Диканя. С по два плакета са представителите на читалището в земенското село Пещера и внуците и правнуците на покойната вече разказвачка баба Лида Добревска от Брезник, която през 2010 г. бе обявена за живо човешко съкровище. Сред отличените са също известните Калищенски баби, както и сурвакарите от брезнишкото село Долна Секирна, които представиха региона в сборния спектакъл на откриването на събора.
Специална грамота от министъра на културата Вежди Рашидов получиха ветераните танцьори от пернишкото село Дивотино, които повториха на сцената феноменалното дивотинско хоро, изпълнено в Копривщица преди 35 години. Близо 600 изпълнители от Пернишко взеха участие в събора, а неотменно с тях бяха областният управител Ирена Соколова и нейният заместник Илинка Никифорова.
На събора присъстваха и зам.-кметът на Перник Румяна Гьорева и експерти от отдел „Образование, култура, младежки дейности и духовно развитие” в общинската администрация.
Кметът на община Перник Иван Иванов благодари на всички участници за постигнатите резултати, за положените усилия, за всеотдайността и майсторството, показани на първа естрада в местността Войводенец край град Копривщица. „Получените отличия за високи художествени постижения в областта на традиционното музикално, песенно, танцово, словесно и обредно българско традиционно изкуство показват, че българският фолклор, историята и културата на Граово се радват на заслужено признание, че са съхранени, имат място в нашия бит и ще пребъдат“, заяви пернишкият градоначалник, който макар и в отпуск следеше изявите на нашите майстори на традиционното танцово, песенно, словесно и обредно изкуство.
Снимакта: Част от наградените на събора в Копривщица пернишки самодейци