Изхвърлената от ГЕРБ Марта Копанарска „проспа” ключовата сесия, за да пропадне кворумът
Един глас лиши сапаревобанци от модерно здравеопазване, а по мое настояване министър Петър Москов изчакваше, заяви губернаторът Виктор Янев, който присъства на заседанието на Общинския съвет
„Политическото гуру Ени Лефтеров, собственик на частната болница в Дупница, отваря Спешен център в курортното градче Сапарева баня пред вратата на досега действащото спешно, кръстил го е медицински център „Св. Иван Рилски 2003”, за да избегне сблъсък със закона.
Дори вече е сложил табела. Помещението е на един етаж и има вид на спешен център. Оттук ще взема пациентите и ще ги кара в частната си болница в Дупница, където си има официален Спешен център. Ето защо общинските съветници в Сапарева баня блокираха докладната за изграждане на модерен Спешен център в курорта с пари от Европа”, това съобщиха жители на курорта, възмутени от задкулисните игри на политиците.
„Ръката на Ени Лефтеров е толкова дълга и властна, че мести общински съветници като пешки както в дупнишкия Общински съвет, така и в сапаревобанския. В дупнишкия парламент неговите хора бяха Костадин Костадинов, Вергил Кацов и БСП. В Сапарева баня освен на БСП, оказва се, че с него е била и изхвърлената от ГЕРБ Марта Копанарска и Любомир Георгиев. Само за броени месеци Ени Лефтеров вдигна хотел със здравен пункт до самия гейзер за милиони левове”, казаха хората.
Община Сапарева баня изгуби европейски пари за изграждане на модерен Спешен център в курортния град, отпускани по програмата „Региони в растеж 2014 -2020“. Той не отговаря на европейските изисквания и до броени месеци ще бъде закрит. Проектът за модернизация на сградния фонд и оборудването в системата на спешната помощ в цялата страна е на обща стойност 85 милиона лева и предвижда обновяване на материалната база на центровете за спешна медицинска помощ, както и оборудване с нови, съвременни линейки. Грубите изчисления показват, че курортната община, която има амбицията да развива туризма, се е лишила от минимум 500 – 600 000 лева.
Документацията за проектите за строителството на спешните центрове трябваше да е готова през лятото. „Условието да се кандидатства с проект за строителството на Спешен център бе Общинският съвет в града да излезе с решение за определяне на място, общинска собственост, което по-късно да бъде прехвърлено на Министерството на здравеопазването. По мое предложение бе свикана извънредна сесия, на която да се обсъди предложението. Присъствах на заседанието, но само един глас не достигна да се вземе решението в полза на хората. По мое лично настояване дори министърът на здравеопазването Петър Москов изчака да се проведе сесията в Сапарева баня“, коментира областният управител Виктор Янев. Той е категоричен, че няма вариант да се свика друго заседание на местния парламент, тъй като срокът за проектите изтича този месец.
„Действително общината губи тези пари и няма да има нов Спешен център. По-скоро от това решение на Общинския съвет, което трябваше да бъде взето с квалифицирано мнозинство, тъй като става въпрос за общинска собственост, губят хората, които ще се лишат от модерно здравеопазване. Несериозни са изказванията, които чух на сесията, че предлаганият терен за Спешен център е на разстояние от 800 метра и няма как до него да стигнат възрастните хора до мястото в кв. „Гюргево“ до двора на бившето училище. Но едва ли, когато имаш нужда от спешна помощ, вървиш пеша“, уточни Виктор Янев. По думите му сега просто хората в Сапарева баня ще разчитат на стария, а не на нов и модерно оборудван център. Освен това по проекта се предвиждаше, което е и европейски регламент, да бъдат осигурени и по един реаномобил“, каза областният управител. „Градът има развитие, но хората трябва да променят начина си на мислене“, обясни още Янев. Според европейското изискване терените, които се отреждат за спешни центрове, трябваше да са с площ от поне един декар, а застроената сграда да е на един етаж, за да се осигури качествено медицинско обслужване.
На сесията през август само един глас не достигна, за да бъде подкрепено решението за предоставяне на общинския терен, показва протоколът от заседанието. „Въздържал се” гласуваха Петър Чучуганов, Марта Желязкова Копанарска и Любомир Георгиев, останалите бяха „за“.
Частен спешен център няма как да бъде обособен, тъй като това се прави с разрешение на Министерството на здравеопазването. „Освен това излиза и много скъпо“, каза още Янев.
Проекти за нови спешни центрове с европейски средства ще бъдат реализирани в общините Кюстендил и Рила. „В Дупница имат модерен Спешен център, там ще се отпуснат пари за оборудване, те нямат нужда от изграждане на нов“, обясни ситуацията Виктор Янев.
Извънредната сесия, на която трябваше да бъде взето решението за Спешния център, беше свикано от зам.- кмета на Сапарева баня Васил Маргин. Първоначалният му замисъл беше Спешният център да се пренасе в Сапарево и да бъде обособен в пустеещото училище. Жителите на града обаче въстанаха с обвинението, че се кани да продаде сградата на сега действащия център, намиращ се в двора на банята, на концесионера. Тогава Маргин даде назаден и предложи центърът да получи от общината гаража и още помещения от общината, за да отговори на изискванията на ЕС за площ и в крайна сметка да кандидатства по проекта.
Съветниците обаче отхвърлиха предложението.
Сапаревобанци се плашат да ходят в болницата на Ени Лефтеров, защото хората не са доволни от качеството на услугите там и условията. Оказва се, че вече нямат избор.
Снимките:
1 Марта Копанарска
2 Васил Маргин
3 Ени Лефтеров
4 Костадин Костадинов
5 Общинските съветници в Сапарева баня сложиха кръст на Спешния център, обърнаха гръб на 85-те млн. евро от Европа за модернизация, пълнят спешното на Ени Лефтеров
6 Виктор Янев