Библиотекари, музейни работници и галеристи в Кюстендил скочиха срещу бездуховността, директорът на РИМ В. Дебочички: 5 месеца не може да намерим археолог със заплата 450 лева

Filed under: Актуално от днес,Кюстендил |

 

Искра Маркова: Издръжката за една щатна бройка е 10 720 лв., в сумата се включва и поддръжката на сграда, купуването на книги, техника, ние искаме поне 15 000 лв.

 

Digimax A50 / KENOX Q2

Всички хора на духа и културата в Кюстендил – служители в библиотеките, музея, читалищата протестираха вчера в града. Те са категорични, че в България културата е подложена на унищожение, а техният труд се подценява. Затова те протестират, без да имат вяра, че има кой да ги чуе, защото смятат, че по върховете на властта властва бездуховността. Дъждът не изплаши библиотекарите, както и дошлите да ги подкрепят представители на музея и на Художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“.

Digimax A50 / KENOX Q2

Digimax A50 / KENOX Q2

С лентички и шапки културните институции скочиха срещу ниските заплати и орязания бюджет за 2016 година. Така близо 50 човека в града под Хисарлъка се присъединиха към националния протест под наслов „Ден на недоволството“. Събраха и подписка, която ще пратят на премиера Бойко Борисов, и на председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова. „Имаше обещания, че бюджетът ни ще бъде увеличен, като с него ще може да се поддържа сградният фонд, книгоосигуреността и купена модерна техника като в библиотеките в цяла Европа.

Digimax A50 / KENOX Q2

Digimax A50 / KENOX Q2

Това всичко обаче си остана само на хартия. Повечето от работещите в библиотеките са експерти с висше образование, но те продължават да взимат сред най-ниските заплати от всички категории висшисти. Библиотеката е хранител на писаното слово. Призоваваме всички вас, които милеят за бъдещето на страната ни, да ни подкрепите, само така ще можем да подкрепим българската култура. В момента средната заплатата при нас е около 450 лв., издръжката за една щатна бройка е 10 720 лв. В тази сума освен заплатата се включва поддръжката на сграда, купуването на книги, техника. Ние искаме сумата да стане 15 000 лв.“, заяви Искра Маркова, което според нея ще е крайно малко. „Бюджетът ни в момента е 380 000 лева, ние сме много под тази книгоосигуреност. Намираме се в стара сграда, отделите са разпокъсани, нямаме финансови средства за да открием технологични работни места, както за персонала, така и за посетителите. В това динамично време ние сме такъв център, която обслужва всички граждани. Солидарни сме и по-късно да подкрепим и протеста на Националната библиотека на 10 декември“, добави Искра Маркова.

„Искането за увеличение на заплатата е на последно място, като цяло това, което се искат колегите от управляващите, е повече средства за системата чрез държавния бюджет. Тоест повече средства за дейност. В момента се работи чрез така наречените единни стандарти, като за музея сумата за една щатна бройка е 10 610 лв. Това са средствата за всичко- за заплата, за поддръжка и т.н. Този стандарт е изключително нисък и не позволява да осъществяваме делегираните ни функции от държавата, които са опазване на движимото ни културно наследство. Много ниско е и заплащането на нашите специалисти. Показателно е и това, че от 5 месеца сме обявили свободно работно място за археолог със заплата от 450 лв. и няма желаещи за позицията“, каза директорът на РИМ – Кюстендил Валентин Дебочички.

Снимките:

1 Искра Маркова

2 Антон Венев от музея подкрепи колегите си, въпреки че в момента е в отпуск

3  Директорът на РИМ Валентин Дебочички

4 Дияна Минева от библиотеката прочете декларация

5  Протестиращите не се уплашиха от дъжда

Spread the love