Роденият в Благоевград неврохирург лично оперира Красимир Маринов
Известният неврохирург проф. Венцеслав Бусарски, който сложи край на живота си днес рано сутринта, е изпаднал в депресия след тежката катастрофа през юни 2012 г., в която едва оцелява, разказват негови познати. Тогава Бусарски е на 63 г. Удря се в бетонна стена с тойотата си на детелината на бул. „България“, след като внезапно губи контрол. Колата избухва в пламъци и неврохирургът получава над 50% изгаряния. В автомобила по-късно е открита малка туба бензин, а разследващите катастрофата споменават версията опит за убийство.
Проф. Бусарски е приет в „Пирогов“ с опасност за живота. Опериран е по спешност веднага и претърпява общо 5 операции. Състоянието му е тежко и заради вдишаните газове при възпламеняването на колата. В хода на лечението се бори и с отравяне на кръвта – сепсис.
Въпреки оценените като много ниски шансове за оцеляване професорът е изписан в края на юли. Лекуващият екип от „Пирогов“ обяснява, че го чака рехабилитация и прогнозира, че до няколко месеца той ще може да се върне на работа.
Следва дълго възстановяване. Негови съседи разказват пред столични медии, че професорът се е затворил у дома си и предимно чете.
По-късно проф. Венцеслав Бусарски започва работа в УМБАЛ „Св. Анна“, където остава до смъртта си. Според запознати в последните месеци често вземал отпуск.
Основните години в кариерата му преминават в неврохирургията на Александровска болница, която бе преместена в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ през ноември 2005 г. при мандата на здравния министър проф. Радослав Гайдарски.
Венцеслав Бусарски е роден в Благоевград през 1948 г. Завършил е Първа английска гимназия с отличен успех. Завършва медицина в София с една петица от цялото следване, заради което е освободен от задължителното разпределение. Избира Катедрата по неврохирургия в Медицинска академия, където работи от 1974 г. Има специализации в Германия, Великобритания, САЩ. Защитава кандидатска дисертация на тема „Следоперативен компютъртомографски контрол при интракраниални обемни процеси“ и става доктор на медицинските науки с дисертация на тема „Микроневрохирургия на черепно-мозъчната основа“. Има над 220 научни труда, съавтор е на ръководството „Неврохирургия“, на ръководства по хирургия, неврология и др. Има две изобретения и приноси в невроонкологията, съдовата, спиналната и функционалната неврохирургия. Председател е на Българското дружество по неврохирургия през периода 2000–2010 г.
Проф. Бусарски е докторът, който оперира Големия Маргин от херния. Разрешението за операцията бе дадено след зрелищно съдебно заседание през декември 2006 г. Тогава експерти обясниха, че здравословното състояние на Маргина е много влошено. Докторите обясниха пред магистратите, че хернията му е от 14 години. Те бяха категорични, че ако арестантът не се оперира в най-скоро време, може да получи парализа.
Месец по-рано други лекари дават заключението, че последното нещо, от което се нуждае Красимир Маринов, е операция за премахване на дискова херния. Думите са произнесени, след като няколко от най-добрите български неврохирурзи лично преглеждат Маргина и снимките от направения му ядрено-магнитен резонанс. Неврохирурзите дават заключението си пред съдия. То веднага е обжалвано от защитниците му, които искат повторна експертиза и преглед, извършен от други доктори.
Тогава се свързват с ръководството на болница „Св. Иван Рилски”, и по-конкретно с лекарите Бусарски и Каракостов. На базата на абсолютно същата снимка от ядрено-магнитния резонанс следва точно обратното становище. „Състоянието на Красимир Маринов е изключително тежко. Колегите в предишния преглед нещо са се объркали. Дисковата херния я има и той изпитва силно страдание, когато седи по-продължително време”, подчертава вещото лице, допълвайки, че операцията е задължителна.
Заключението е на д-р Петър Михайлов и е подкрепено от неговите колеги доц. Маринов, доц. Каракостов и д-р Стефанов от болница „Св. Иван Рилски”. По това време там шеф е професор Венцеслав Бусарски. Интервенцията е планова и насрочена за 6 февруари 2007 г. Тя се извършва лично от проф. Венцислав Бусарски и екипа му, които разрязаха гърба на Големия Маргин, за да излекуват хернията.
Снимка: Проф. Венцеслав Бусарски