Генов изненада бившия си преподавател Ивайло Попов с литографии, гостите – общинският съветник Ники Табаков, музейната шефка Анелия Геренска, оперният певец Петър Петров се насладиха на картините и се почерпиха с пица, хапки и баница
13-ата поред традиционна изложба „Приятели” събра на св. Трифон Зарезан в Околийската къща в Дупница творби на 45 художници от цялата страна. Автори от Дупница, София, Перник, Благоевград и Кюстендил показаха над 50 свои произведения в най-различни жанрове – живопис, графика, скулптура, пластика. Изложбата по традиция откри уредникът на галерията Андрей Севдин.
„Идеята за „Приятели” се роди през 2003 г., след дълго изгубване на приятели и съученици. Дойде момент, в който в приятелски разговор решихме да се съберем, да изпием по чаша вино и да видим кой какво прави, какво е преживял. Страхил Ненов е един от хората, които ни мобилизираха, прегърнахме я заедно с Владо Илиев, Сашо Янакиев, Пешо Савов. И ето ни днес за поредна година със своите художествени картини и разширен състав от много и добри приятели. Както обичам да казвам – художникът е един самотен бегач. Затова на нас ни е необходимо да се виждаме поне един път годишно, обединени от изкуството, допускайки в близост всички, които го ценят”, заяви Севдин.
Веднага след това художникът Страхил Ненов засвидетелства своята признателност и уважение към дошлите приятели.
Председателят на СБХ Любен Генов приветства Андрей Севдин за упоритата му работа по реализирането на изложбата през тези 13 години и му посвети стих от издадената наскоро в страната книга на Уолт Уитман „Летя над всичко“. Той прочете и му подари дълбоко впечатлилата го творба „Гласът на дъжда”.
„Има един израз сред нас, превърнал се в метафора – „Хайде да пием кафе някъде” – метафора на желанието да се видим с човека пред нас, приятелски да пообщуваме. Това, което горе-долу правим и сега с тази изложба. Затова реших да подаря на Андрей друго – случайно ми попаднаха едни великолепни графики – малки литографии от фонда на Съюза на художниците на Бранко Николов, един цикъл, наречен „Предел, рисуван с кафе”. Една от нея съм приготвил и на Ивайло Попов. Благодаря и на двамата за това, което се случва сега”, сподели с вълнение Любен Генов, който има дълбоки връзки с Дупница, тъй като тук е завършил преди време Учителския институт, а в галерията е представил едни от първите си творби. Негов преподавател по това време е бил Ивайло Попов.
Прави впечатление, че за поредна година присъстват значими творци не само от национална, но и от световна величина. Между тях са Любен Генов – председател на СБХ, Николай Янакиев, доц. Цветан Стоянов, Свилен Блажев и много други. Групата пристигна от Кюстендил веднага след връчването на Националната награда за живопис на името на Майстора в галерията, носеща неговото име. Освен Блажев от Кюстендил свои творби представиха директорът на галерията Валентин Господинов, Иван Пенев. От Перник участие взеха Симеон Панайотов, Дончо Захариев, Елена Темелкова. Захариев, Валентин Топалов, Сашо Евтимов и Симеон Панайотов присъстваха на изложбата. От Благоевград участие вземат Антон Гошев, Емил Куков, Георги Драчев, Анна Покровнишка, Николай Китанов и др. Най-голяма е групата от София – Калин Балев, Страхил Ненов, Ралица Мирчева. Четирима автори от столицата за пръв път се включват в изложбата, това са Пенчо Добрев, Ралица Игнатова, Владо Николов и Марияна Маринова.
Фолклорната група „Настроение” поздрави гостите и участниците в изложбата с китка български народни песни.
Многобройните гости и любители на изкуството, сред които бяха семейство Марушеви, Марина Янкова, директорката на историческия музей Анелия Геренска, оперният певец Петър Петров, майсторът на оригинални лампи и общински съветник Николай Табаков, както и присъстващите художници след официалното откриване на експозицията се почерпиха с бяло и червено вино. Щедрите домакини предложиха на всички да похапнат за празника вкусни панирани хапки, баници и парчета пица. За финал ръководителят на хора на момчетата „Канон” Иван Гатев на пиано и поетесата Ивианна Денчева изпълниха популярни песни.
Снимки:
1 Андрей Севдин получава стихотворението „Гласът на дъжда“.
2 Освен чудесната изложба гостите се насладиха и на богатата шведска маса.
3 Любен Генов със своя преподавател доц. Ивайло Попов. Зад него е Страхил Ненов
4 Художници и гости на изложбата