Младежи разпънаха транспарант: Ис тория, написана с кръв, с мастило не се заменя
С духов оркестър начело и портрет на Васил Левски от площад „Свобода” в Дупница започна възпоменателното шествие митинг по повод 143 години от гибелта на Апостола. Шествието премина по централната улица „Свети Иван Рилски”, Минчовия площад и спря пред паметника на Апостола на градинката ”Левски”. Начело на колоната вървяха младежи с транспарант с надпис ”История, написана с кръв, не се заменя с мастило”. Шествието поведоха кметът на Дупница инж. Методи Чимев, обс шевът Ивайло Константинов,зам.-кметовете Красимир Георгиев и Крум Милев, общински съветници от всички партии, всички кметове от селата в общината. Служителите на всички магазини и офиси, таксиметрови шофьори излязоха, за да почетат паметта на Апостола. Пред паметника на Апостола на градинката „Левски” шествието бе посрещнато от децата на детска градина „Мечта”, ученици от СОУ „Св. Паисий Хилендарски” и ОУ „Св.св. Кирил и Методий”.
Честванията продължиха с литературно-музикална програма под диригентската палка на от актрисата Василка Сумева.
Програмата бе открита с прочувствено стихотворение за героя, издекламирано от четиригодишната рецитаторка от с. Джерман Мария Шонева, която разплака присъстващите. Изпълненията продължиха с изява на младата певица Ирена Кръстева, рецитал на ученици със стихотворения за Левски, изпълнения на мъжки хор „Св. Иван Рилски” с диригент Таня Камбурова и детска певческа група. Прозвуча и песента „Облаче ле бяло” в изпълнение на децата и хор „Марек”.
Кметът на Дупница Методи Чимев поднесе венец с цветя за Апостола. Венци и цветя поднесоха и председателят на ОбС Ивайло Константинов, представители на политически партии, съветници, запасните офицери, граждани и ученици
Децата от детска градина „Мечта” пред портрета на Левски
Кметът Методи Чимев поздрави присъстващите с думите: „Приятели, 143 години ни делят от онзи февруарски вторник на далечната 1873 г. , когато е изпълнена присъдата на Апостола – смърт чрез обесване. Васил Иванов Кунчев (Левски), наричан още Дякона или Апостола е роден в град Карлово на 18 юли 1837 г. Васил Левски се налага като лидер на ВРО, идеолог, организатор и ръководител на българското национално- освободително движение. Далновиден и талантлив организатор, той обобщава опита на революционното движение до този момент и пръв достига до съзнанието за необходимостта от предварителна подготовка чрез създаването на революционни комитети и пренасяне на центъра на организирането на националната революция в българските земи. Убеден демократ, Левски вярвал в силите на българите сами да извоюват своята свобода, защото „който ни освободи, той ще ни зароби“. Поклон пред делото и паметта на Левски!“
Видеоклип на шествие може да видите тук