Историкът Ангел Джонев също бе впечатлен от прецизното извайване на детайлите
Уникален кръст с 200 фигури, изработен в Света гора, показаха на изложба в Кюстендил. Директорът на музея в Кюстендил Валентин Дебочички не успя да скрие вълннието си от представянето на реликвата. „Дебочички буквално се препоти, не всеки ден в града показват такава уникална изработка”, коментираха гости на събитието.
Кръстът е двустранен, напрестолен, изработен в един от светогорските манастири с височина 23,5 см, а дължината на хоризонталното кръстно рамо е 15 см. Реликвата е експонирана в къщата музей на Димитър Пешев в Кюстендил. Уникалната миниатюра разгледаха шефката на библиотеката София Пейчева, историкът Ангел Джонев, както и близкият приятел на Биньо Иванов, Венци Филипов.
„Божият символ е уникат на Пернишкия регионален исторически музей. От двете страни на кръста, както и в дебелината на кръстните рамена, са изобразени 20 старозаветни и новозаветни сцени с повече от 200 фигури. Впечатлява изключително фината и прецизна изработка. Датиран е в края на XVI – началото на XVII век. Кръстът разкрива връзките на жителите на Пернишко със Света Гора“, сподели Милена Карамфилова, която е експерт в Регионалния исторически музей в Перник. „Кръстът е изработен от кипарисово дърво. Отличава се с много прецизно изработване на всеки детайли. Кръстът е двулицев, виждат се сцени от Рождество Христово, Преображение, Благовещение, Разпятие Христово. Странично в дебелината на кръста са поставени 12 сцени от Стария завет, а единствената връзка с Новия са евангелистите Лука, Матей и Йоан. Предполага се, че кръстът е изработен в някое от ателиетата на Света гора“, сподели още Милена Карамфилова. Подобен кръст има и московски музей и хоругвен кръст в Рилски манастир. „Допуска се, че принадлежат на един майстор“, обясни още експертът. Изложбата „Светиня от Атон” представя едно произведение на миниатюрната църковна дърворезба. Двадесетте миниатюрни сцени са представени в увеличен вариант върху 12 постера – дело на пернишки художник.