Транспортната комисия прие да се сключи концесионен договор с „МТК Гроуп“, за да се извърши и транспортна дейност. Без никакво обяснение бе пробутан вариант договорът да е за 8 години за 16 основни линии от столичния градски транспорт. При изпълнение на договора автобусите на „МТК гроуп“ ще трябва да навъртат по 5.9 милиона км годишно на цена от 3 лева/км без ДДС. Това прави приход от 141 милиона лева без ДДС за срока на договора за „МТК Гроуп“.
Този скандал има множество измерения, но едното
„Има информация за още скандални случаи с обществени поръчки в София. Поисках проверки още преди месец“, написа в личния си профил във Фейсбук общинският съветник в Столичен общински съвет Стефан Марков, който е заместник-координатор на структурата на „Движение България на гражданите“ в 24 МИР в София бе избран за председател на Изпълнителна комисия на Младежкото ДБГ (МДБГ).
„От януари когато се заговори за билета казвам, че трябва да направим ревизия на дружествата преди да пипаме каквото и да било в цените за гражданите. Напомням, че поисках съкращаване на раздутия щат, възнагражденията на многочленното ръководство и да се извадят всички договори, за енергия, гориво, консумативи, поддръжка, външни услуги, гуми и други и да видим на какви условия са сключвани тези договори и дали реално са изгодни за общината и общинските дружества“, допълва общинският съветник.
Според него шефът на Центъра за градска мобилност (ЦГМ) Симеон Арнаудов не се справя със задълженията си, тъй като дружеството нямало пари, служителите били недоволни от условията на труд, имало скандали с обществени поръчки, за които реформаторът още преди месец му писал писмо. На всичкото отгоре вдигнали цената на билета под подтекст, че не стигали парите – „ами не стигат като правим нещата на двойна цена“, категоричен е Стефан Марков. Той уточни, че получил информация, че има още подобни случаи с обществени поръчки в Столична община с хора от изпълнителната власт. Ставало дума за това, че се възлагали поръчки за едни и същи дейности по два пъти.
Във Фейсбук реформаторът призовава кмета Йорданка Фандъкова да разпореди незабавна проверка на дейността на бившия си зам.-кмет Любомир Христов за всички подписани договори от него, за да не се налага тя да обяснява неговите действия. Марков е категоричен, че оставката не е достатъчна. „Подготвям искания до кмета за конкретни проверки в Столична община и транспортните дружества, за които ще информирам в понеделник. Искам скоростно събиране на информацията, която на 21 април поисках от ЦГМ – автотранспорт, алектротранспорт и метрополитен. Там ще излязат много отговори“, написа още общинският съветник.
От всички фирми само „Карат С“ е получи веднага част от своята концесия за превоз на пътници в столицата през 2012 година.
Осем години по-късно темата остана отворена само за линиите от първия концесионен пакет, който бе спечелен от фирмите „МТК груп“ и „Карат С“. От двете фирми претенция съдебна продължи да има само „МТК груп“, пише Медияпул.
Веднъж лицензът на „МТК груп“ е бил прекратяван от транспортното министерство през 2003 г. заради неизпълнение на финансовите условия, показва справка в деловодната система на Върховния административен съд.
Фирмата пак получава лиценз през 2006 г. и с него участва в конкурса. Четири години по-късно Росен Илиев прави нова фирма с името „МТК Гроуп“, която е правоприемник на старата „МТК Груп“. С новата фирма Илиев води всички дела срещу заповедите на кмета и областния управител за отмяната на резултатите от концесионния конкурс. Той печели тези дела, но отново не получава поръчката.
През 2012 г. кметът Йорданка Фандъкова решава да издаде нова заповед и да прекрати изобщо поръчката за отдаване на линиите. „МТК Гроуп“ завежда ново дело за неустойка в размер на 14.8 милиона лева и го печели на две инстанции. Предстои окончателно произнасяне на петчленен състав на ВАС по този случай.
Така се стигна до заседанието на транспортната комисия в понеделник, 4 април. На него трима общински съветници – Калоян Паргов (БСП), Борислав Борисов (ГЕРБ) и Борислав Бориславов (Реформаторски блок) внесоха доклад за извънсъдебно уреждане на въпроса. Докладът бе приет с уговорката, че е почти сигурно, че „МТК Гроуп“ така или иначе ще спечели делото.
Общинарите обявиха две възможни решения. Едното е да се плати исканата неустойка от 14.8 милиона лева на „МТК гроуп“. Обяснено бе, че това би била чиста загуба за общината, защото парите няма да се дадат за дейност.
В крайна сметка транспортната комисия прие другия вариант – да се сключи концесионен договор с „МТК Гроуп“, за да се извърши и транспортна дейност. Без никакво обяснение бе пробутан вариант договорът да е за 8 години за 16 основни линии от столичния градски транспорт. При изпълнение на договора автобусите на „МТК гроуп“ ще трябва да навъртат по 5.9 милиона км годишно на цена от 3 лева/км без ДДС. Това прави приход от 141 милиона лева без ДДС за срока на договора за „МТК Гроуп“.
Този скандал има множество измерения, но едното от тях изглежда непреодолимо. Как е възможно общината да възложи транспортна услуга (без значение огромната цена) на фирма, която дори няма лиценз за превозвач?
„МТК Гроуп“ е получила лиценз за пътнически превози в началото на 2012 г. Той важи пет години. През 2014 г. обаче лично собственикът на фирмата Росен Илиев е прекратил лиценза на своята фирма и до момента тя няма такъв. Междувременно Росен Илиев става управител на друга фирма – „МТК Транс“, която има лиценз за превозвач до 2018 година.
Търговския регистър показва, че „МТК Транс“ очевидно е придобила бизнеса на Миролюб Столарски, защото „МТК Транс“ се явява правоприемник на „Карат С“. В момента „Карат С“ изпълнява концесионния си договор със Столична община, получен под старото фирмено име и има лиценз до 2018 г.
Единствената възможност за Росен Илиев е да сключи апетитния общински договор под името на фирмата си „МТК Гроуп“ и да изпълни поръчката с другата си фирма, сключвайки договор със самия себе си. Така той би окрупнил под една шапка солидна концесия в градския транспорт на София.
Дали някой в общината обаче изобщо е проверил, че ще се сключва договор с фирма-превозвач, която сама не може да изпълнява тази услуга? Използван ли е този факт в рамките на съдебното дело?
Третият проблем е принципен. Трябва ли общината да вдига ръце още преди приключването на един съдебен процес, развявайки бялото знаме. Това си е откровено оказване на влияние върху съда в твой собствен ущърб.
Четвъртият проблем е, че общината се готви да тегли заем от над 120 милиона лева, за да купува нови автобуси за общинското предприятие. Защо общината ще прави това и едновременно ще дава на концесия линиите, които сега се държат от собствената й фирма?
Очакваме с интерес отговорите на общинските съветници, поставили подписите си под доклада, както и на останалите им колеги.
„За първи път договорът за обществен превоз на пътници с „МТК Гроуп“ е съобразен с интересите на софиянци и на общината, от гледна точка на това, че за първи път цената, на която ще вози МТК е под тази на Столичния автотранспорт“, каза в понеделник пред журналисти Калоян Паргов, цитиран от агенция „Фокус“.
Той припомни, че Столичният автотранспорт е возил на много по-малка цена, отколкото сегашните частни оператори, на които им изтичат договорите и които ще бъдат поети от обществения транспорт.
„Разликата беше от 3,50 лв./км на частния оператор до 2.70-2.90 лв./км на Столичния автотранспорт. Ние работехме на загуба, а те работиха на свръх печалба. Ето тази ера приключи и сега с „МТК“ показваме какво трябваше да се случи 2007 г.“, каза Паргов.
И всичко това се случва на фона на предложението за вдигането на цената билетите от 1 лв. на 1.60 лв при най-ниските цени на горивата за последните осем години, съобщава mediapool.bg.