Общината ще тегли заем от 4 740 000 лв. за рефинансирането на 2 909 297 лв. по облигационната емисия, 1 830 703 лв. задължения по кредити от фонд ФЛАГ при лихва от 2,5%
Лидерът на ОДБ Костадин Костадинов отнесе десетки тояги от всички страни заради демагогски предложения
ОбС – Дупница реши общината да участва във ВиК асоциацията, за да спечели 111 млн. лв. за нов водопровод.
Градоначалникът Методи Чимев подчерта, че общината е изправена пред два избора- или да се пребори за парите за изграждането на 270 км водопровод, или да не получи нито стотинка и ВиК – Дупница да фалира.
Съветникът то ГЕРБ Йордан Йорданов подкрепи Чимев и уточни, че единствено общините Ловеч, Кюстендил, Благоевград и Пазарджик не са включени във ВиК асоциация. Всички останали 240 вече са с готови проекти.
„Няма кой да ни търпи в Европа. Ще ни ударят с жестоки глоби. Няма какво да губим”, каза Йорданов.
Против влизането в асоциацията беше единствено д-р Кирил Кирилов. „Против одържавяването съм, окрупняването пречи на конкуренцията. Насила ни набутвате в тази асоциация, ако искате див социализъм, включете се”, каза Кирилов.
Съидейниците му д-р Крум Бонев и Иван Танев, които се обособиха в дясна либерална група, гласуваха с „въздържал се”.
Съветниците от „Движение 21” Пламен Соколов и Виолета Зашева също се въздържаха. Соколов мотивира решението си с подозрението, че още отсега се знаели фирмите, които ще извършат работата по изграждането на новия водопровод: „Подозирам, че имената на част от фирмите, които ще извършват ремонта, завършват на „- чев” и „-ян”. А името на третата ще бъде обратно на паралел”.
„Решението за влизане в асоциацията е правилно”, заяви лидерът на БСП Станислав Павлов.
Председателят на ОбС Ивайло Константинов поздрави всички политически сили, които подкрепиха докладната записка, като каза: „Това е мъдро решение, с което отключваме вратата, за да донесат чантата с парите. Ако решението беше отхвърлено, заключваме вратата за инвеститора, а хвърляме пари през прозореца”.
Другото ключово решение на сесията беше одобряването на идеята на градоначалника всички заеми на общината да бъдат рефинансирани с поемането на нов заем от близо 5 млн. лв. Целта е да паднат лихвите по вече поетите заеми.
„Чрез рефинансирането лихвата пада от 6,75% на 2,5%. Така за 8 години общината ще спести 700 000 лв.”, уточниха кметът Чимев и председателят на ОбС Ивайло Константинов.
„Целта е да спестим колкото може повече пари за общината. В тази зала имаше съветници, които отхвърлиха идеята за реинвестиция в миналия мандат. Това не бива да се повтаря”, уточни Чимев. В крайна сметка същите съветници, начело с Лорета Николова от „Народен съюз”, гласуваха против, но решението мина с почти пълно мнозинство.
Златко Славев от БСП каза: „Разбирам за какво става въпрос, кметът намалява цената, която трябва да плаща общината, и съм съгласен”.
Ивайло Константинов похвали зам.-кмета по икономическите въпроси Олга Китанва и кмета Чимев.
Константинов заяви, че дългът на община Дупница е около 7 млн. лв., при заварени над 20 млн. „Това е резултат от една безупречно водена финансова политика”, каза той.
Размерът на поетия дълг от общината е 4 740 000 лв. с него ще бъдат рефинансирани 2 909 297 лв. по облигационната емисия и 1 830 703 лв. задължения по кредити от фонд ФЛАГ. В момента общината обслужва 5 кредита от ФЛАГ 1 облигационен заем. Годишното плащане с главница и лихва са в размер на 1 072 095 лв.
ОбС шефът изрази задоволството си от факта, че Дупница присъства в списъка на 35-те общини на прага на фалита, защото ще получи много пари от Министерството на финансите, като голяма част от сумата ще бъде безвъзмездна финансова помощ.
Лидерът на ОДБ Костадин Костадинов се превърна в мишена на широк фронт от страна на съветници от всички политически сили в ОбС – Даниела Симова, д-р Кирил Кирилов, арх. Асен Пилев от ГЕРБ, Пламен Соколов от „Движение 21” и Станислав Павлов и Георги Пехливански от БСП.
Костадинов първо си навлече гнева на колегите си, като внесе за разглеждане четири абсурдни докладни, с което предизвика страхотен хаос заради абсурдното съдържание на предложенията си, влезли в разрез с действащото законодателство. Този хаос удължи сесията до късния следобед, което изнерви съветниците.
Костадинов първо използва докладната записка на кмета Методи Чимев, за да направи свой вариант на предложение за съдбата на детските градини в общината. Опитът му се оказа в разрез с регламентите и изискванията на Министерството на образованието и науката.
В залата бяха дошли много майки, които със затаен дъх следяха действията на общинските съветници, събрали се, за да гласуват преобразуването на детските градини във филиали, съгласно изискването на МОН. Костадинов беше забравил за съществуването на детските градини в града и беше внесъл докладна, касаеща само градините по селата. Той предложи всички детски градини по селата да се обединят около една, която да играе ролята на майка. За целта Костадинов избра това да бъде детската в село Яхиново.
Всички общински съветници с изключение на 7-8 души отхвърлиха категорично предложението му.
18 души от съветниците подкрепиха предложението на кмета Чимев, след като градоначалникът убеди дошлите на сесията майки, че реформата няма да лиши нито едно село от детска градина.
„Пари за детските градини има достатъчно, те идват целево. Реформата е свързана единствено с цел финансовият ресурс да бъде коректно управляван. Детски градини и кухни няма да се затварят”, заяви кметът.
На сесията стана ясно, че едно дете на Дупница струва между 2400 и 2700 лв. на година, за 2016 г. са определени 1,6 млн. лв. За миналата година сумата е била 1,1 млн. лв.
Вероника Тегарева, майка на хлапе от Червен брег, излезе на микрофона, силно притеснена, че реформата може да се отрази зле върху качеството на обгрижването на децата. „Не искам да се съкращава персонал, не искам да се закриват кухни. Детската градина в Червен брег я ремонтирахме ние чрез дарения. Учителите и директорката се грижат добре за децата. Крайно време е вие, управляващите, да започнете да слушате и нас – хората, които гласуваме за вас”, заяви Тегарева, с която беше приятелката й Десислава Чорбаджийска. Кметът успокои и двете, като подчерта детското заведение в Червен брег е приоритет за него и за миналата година са инвестирани 20 000 лв. за ремонта му.
Лорета Николова, бивш депутат от СДС, сега съветник от „Народен съюз”, заедно с двамата съветници от групата Ивайло Шаламанов и Спас Андреев гласуваха против обединяването на детски градини.
Против бяха още лидерът на БСП Станислав Павлов, Виолета Зашева от „Движение 21” и Христо Михалчев от РБ.
Против окрупняването се обявиха и кметовете на селата Бистрица, Червен брег и Крайници Кирил Огненски, Силвия Тодорова и Марияна Димитров.
Бомба в залата хвърли с изявлението си директорката на детска градина „Калина” Райна Хаджийска. Тя заяви, че се източват пари, а качеството на обучение в селските детски градини е занижено. „Децата в селските градини не играят на двора, а гледат турски сериали”.
Срещу нея скочиха майките в залата. „Възмутени сме, защото това е лъжа. Децата не гледат сериали, а ние можем по всяко време да се отбиваме в детската градина, за да проверим как се грижат за тях”, отсече Вероника Тегаркова.
Директорката на дирекция „Социални дейности” Таня Петрова заяви: „В случая става въпрос за административна оптимизация, а не за закриване на градини и съкращаване на персонал”.
Костадин Костадинов за втори път отнесе критика от представители на всички политически сили с предложението към кмета Методи Чимев да рекламира преференциално бизнеса на автоджамбазите с автомобили втора ръка.
Костадинов беше сразен на секундата само с една премерена реплика на д-р Кирил Кирилов: „Не считам, че правилно кметът и общината да лъскат имиджа на която и да било гилдия. Предложението е извън всякакви бизнес правила и съдържа в себе си антипазарна логика”.
След него на микрофона излезе бизнес дамата от ГЕРБ Даниела Симова. „Предложението на Костадин Костадинов е или лобизъм, или демагогия. Все едно аз да изляза и да поискам от кмета да подкрепи шивашкия бизнес. Сред автотърговците има свестни хора, но болшинството са абсолютни мошеници, а вие се опитвате да накарате кмета да излезе с билбордове и мощна реклама по медиите и да затръби „Елате в Дупница, колите не се чупят, всичко е перфектно, няма и крадени автомобили”.
Екскметовете на Дупница архитект Асен Пилев и д-р Пламен Соколов, както и Емил Гущеров също се обявиха против. Те поискаха, ако докладната на автотърговците се приеме, да се добави безплатна реклама и на други сфери от бизнеса в Дупница. Кметът Методи Чимев се съгласи.
Лидерът на БСП Станислав Павлов предложи автотърговците в никакъв случай да не бъдат рекламирани за сметка на общината. В крайна сметка общинските съветници се обединиха около идеята да се поставят два билборда на магистрала „Струма” на влизане и излизане от Дупница. Билбордовете ще са на разположение на бизнеса, за да се рекламира срещу заплащане.
И третото предложение на ОДБ, което Костадинов представи, срещна отпор. От ОДБ предложиха да се изготви стратегия за развитие на малките населени места. „Такава стратегия съществува и ние сме я приемали многократно”, сопна се Георги Пехливански от БСП и добави: „Това е популизъм и фалшива загриженост. Въртим се около едно и също празно пространство, за да губим време около микрофоните. Трябва да седна и да преброя колко стратегии направихме. То бива популизъм, но до такава степен е недопустимо”.
Общинският съветник от ГЕРБ Асен Пилев беше категоричен: „Смятам, че всеки, който показна загриженост чрез стратегия, трябва да каже откъде ще намери средствата и да каже колко той може да осигури. Учудвам се, че кметът Методи Чимев отказва да даде мнението си относно поведението на Костадин Костадинов и ОДБ. В случая става дума за демагогия, затова аз гласувам против”.
В крайна сметка беше сформирана комисия от общински съветници начело с Костадин Костадинов, която ще изготви стратегията до 19 октомври, за да може проблемите по селата и тяхното решаване да залегнат като приоритети в бюджет 2017. Това стана по предложение на кмета Чимев, което беше одобрено.
На сесията Пламен Соколов обяви публично, че за година напред дарява заплатата си като съветник за нуждите на общинската болница. Той поиска колегите му да последват примера му, за да допринесат за финансовото стабилизиране на лечебното заведение.
Заплата на съветниците се движи между 350 и 400 лв.