Бащата на общинския съветник Емил Крумов – Георги, посредник за скандалните сделки за продажба на два магазина в центъра на града
Велинов мълчи къде са 300 000 лв. от продажби на имоти за 2013 г.
Радомирският прокурор Петър Кръстев, известен като Бат Петьо, регистрира рекорд като за Гинес по бързо решаване на сигнал, уличаващ дългогодишния председател на ГПК „Наркооп” в общината Стефан Велинов в злоупотреби. В деня на подаване на сигнала в рамките на броени минути магистратът излиза с постановление за отказ от образуване на досъдебно производство. Той дори не изпраща материалите по проверката на полицията.
Не без значение е и фактът, че в последно време всички прокурори от Районна прокуратура-Радомир си правят самоотводи по жалбите срещу Стефан Велинов, а защо ли е така? От какво се страхуват прокурорите?
В момента има висяща прокурорска преписка, по която е образувано досъдебно производство. Жалбоподателите са различни лица, но мотивите за отказ на прокуратурата са идентични, без дори да се отговори на въпроса, който поставят част от член-кооператорите и радомирските граждани – къде са парите от продажбите на недвижимите имоти, по които продавач е била ГПК ”Наркооп”-Радомир чрез нейния бивш председател Стефан Велинов, сега общински съветник? Интересно е как бившият кмет Красимир Борисов и настоящият кмет Пламен Алексиев го провъзгласиха за банкер №1 на град Радомир като правоприемник на Радомирска популярна банка и Селска свободна популярна банка-Радомир въз основа на една-единствена „историческа справка”, изготвена от един от председателите на кооперацията, с което му се помогна да присвои два чужди имота с тяхна помощ. Тази справка не е официален документ, а частен такъв, тъй като не е издадена от длъжностно лице на оторизиран държавен или друг орган.
Същата е написана от председателя и главния счетоводител на ГПК ”Наркооп”-Радомир, без да почива на писмени документи, които да се съхраняват в Държавния архив или друг държавен орган. Районна прокуратура-Радомир не пожела да изясни този въпрос, приемайки, че върху справката има печат на Държавен архив-Перник. Този печат според служителя на Държавния архив е сложен под натиск, но няма правна стойност, а само удостоверява, че съществува такава информация в предадените документи от кооперацията като архив.
На 21.03.2014 година се провежда годишно-отчетно изборно събрание на ГПК ”Наркооп”-Радомир. На всички предварително е известно, че единственият кандидат за председател на кооперацията е Стефан Велинов. Това става факт. Самочувствието, което му се създава, се основава на многобройните жалби срещу него до прокуратурата, които винаги завършват с отказ да се образува досъдебно производство.
ГПК ”Наркооп”-Радомир не е правоприемник на Селска свободна популярна банка-Радомир. Съгласно Постановление № 218 от 02.03.1951 година на Министерския съвет всички популярни банки в страната се превръщат в клонове на Българската народна банка, а техните активи и задължения преминават по право върху Българската народна банка. ГПК ”Наркооп”-Радомир е регистрирана в Пернишкия окръжен съд 1958 година, видно от справка в регистъра по вписванията, тоест по времето на закриването на популярните банки тя не е съществувала. Популярните банки в град Радомир са притежавали два имота – сградата, където е било старото управление на ГПК ”Наркооп”-Радомир, и бившата сладкарница „Червено знаме” в центъра на града. Тези сгради не са актувани като общински поради бездействието на всички кметове от 1996 година насам, тоест след влизането в сила на Закона за общинската собственост, поради което общината е загубила стотици хиляди левове от евентуални наеми или продажби. Бившият кмет Красимир Борисов позволява на Стефан Велинов да декларира през 2010 година два недвижими имоти с чужди нотариални актове. След това подписва документи, с които Стефан Велинов като председател на ГПК ”Наркооп”-Радомир продава сградата на старото управление на кооперацията (бившата стара поща на града) директно с чуждия нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот на името на Селска свободна популярна банка-Радомир от 1941 година за сумата от 200 000 лева, която сума би следвало да влезе в хазната на общината.
Присъстващите делегати на събранието са предимно хора от третата възраст, които не са прочели в интернет сигнала до ЦКС, ОКС и прокуратурата за нарушенията, извършени от Стефан Велинов през мандата му като председател на кооперацията. Това е причината да не се поставят въпроси, свързани с изнесените факти в сигнала. Не взема отношение и представителят на ЦКС въпреки информираността си. Вместо това той изказва своите поздравления за добрата работа на председателя. Дори и тези член-кооператори, които са запознати със сигнала, не искат отговор от Стефан Велинов за извършените нарушения поради страх, а след това коментират помежду си възмутени.
Например как председателят на кооперацията отчита, че същата е на печалба, след като не са изплатени напълно всички трудови възнаграждения на служителите и работниците, не са платени дължимите данъци към общината, има задължения по изгубени дела на стойност около 50 000 лева. Не става ясно на присъстващите как са оползотворени получените суми в размер на 300 000 лева от продажбата на два недвижими имота в края на 2013 година. Не се разбира и откъде Стефан Велинов е имал увереността, че ще получи необходимите писмени документи за сделките от общината, след като има решение на Общински съвет-Радомир да не се издават такива при наличие на задължения от молителя към общината, както и висяща по това време прокурорска преписка за двуетажната сграда в с. Долни Раковец, придобита по съмнителен начин. Вместо да се заведе дело за връщането й на общината, теренът под сградата, който е общинска собственост, му се подарява. След това Стефан Велинов като председател на ГПК ”Наркооп”-Радомир продава земята със сградата за 121 000 лева по нотариален акт. Слуховете твърдят друго. Сценарият е повторен и при продажбата на бившата сладкарница ”Червено знаме”-Радомир. Кметът Пламен Алексиев е бил предупреден да не се издават документи на кооперацията чрез председателя й Стефан Велинов поради наличието на законови основания за това. Въпреки това кметът нарежда да се издадат документи за този недвижим имот и ГПК ”Наркооп”-Радомир чрез председателя й Стефан Велинов се снабдява с нотариален акт за собственост по давностно владение чрез обстоятелствена проверка. (А защо ли, след като в него се е намирал нотариален акт за собственост на името на Радомирска популярна банка от 1937 година?) Знае се, че по това време има граждански дела, заведени от общината срещу кооперацията, спрени по съгласие на двете страни за постигане на спогодба, след което Стефан Велинов отказва да подпише споразумения поради наближаването на годишно-отчетното изборно събрание. И дали тази сигурност на Стефан Велинов не почива на приятелски отношения с кмета, или на друго основание.
Изказалата се на събранието Силвия Иванова като член-кооператор и юрист, обслужващ кооперацията, е възмутена от поведението на кмета Пламен Алексиев, че е завел дела срещу ГПК ”Наркооп”-Радомир за заплащане на наем за ползване на общински терени. Нито тя в своето изказване, нито председателят на кооперацията в своя доклад информират събранието какви средства са изплатени като хонорари на нея в качеството й на пълномощник на ГПК ”Наркооп”-Радомир, въпреки че е член-кооператор и член на Управителния съвет. Вероятно тя смята кооперацията за общинска фирма или живее със спомените, когато кмет е Красимир Борисов. Тогава в интервю пред в. ”Вяра”, бр. 55 от 08.03.2010 година Стефан Велинов при обвинението му от еднолични търговци от гр. Радомир защо не плаща наем на общината за ползване на общински терени, заявява: „Обвиненията за неплащане наем от кооперацията на общината за ползване на терени засягат въпрос, касаещ взаимоотношенията между общината и „Наркооп”.”
В отчетния доклад Стефан Велинов не отговоря на въпросите на член-кооператори как се вземат пари чрез разходни ордери и потвърдителни бележки безотчетно, без никакъв насрещен документ за разход (фискален бон или фактура). Не се дава обяснения на какви хора се плаща по този начин – на хора без трудов договор или и на трудов договор, плащат ли се, или се избягва плащането на съответните данъци към държавата от получателите им. Това е въпрос, който би следвало да стои на вниманието на НАП и на Данъчната служба.
В изказването си Георги Крумов също обвинява общината за заведените дела, забравяйки, че лично той участва в качеството му на общински съветник, изпълняващ временно длъжността председател на Общинския съвет и член-кооператор, за присвояване на общинските имоти от ГПК ”Наркооп”-Радомир. Георги Крумов подпомага покупко-продажбата от кооперацията на магазина на ул. ”Батенберг” бл. №3 и магазина на пл. ”Войнишко въстание” бл. №4 в град Радомир. Стефан Велинов като председател на ГПК ”Наркооп”-Радомир в нарушение на нормативните документи придобива на името на кооперацията недвижими имоти, частна общинска собственост. Изработва се схема, по която започва да се работи, а тя е следната – да се гласува на Общински съвет продажба на имоти – общинска собственост без търг, като се подготвят условия за това в интерес на „своите хора”. За да бъде по-достоверно, започват да се разиграват предложения и предприемат действия, които да изглеждат случайни. В схемата участват хората, които искат да присвоят общински имоти, и тези, които им ги предоставят.
Съгласно протокол №19 от 28.07.2000 година на сесията на Общински съвет-Радомир Валя Калайджиева – общински съветник от групата на БСП, предлага на съветниците да вземат следното решение: „Наематели, които коректно са изпълнявали задълженията си към общината – редовно са изплащали наема, поддържали са обектите в приличен вид и други подобни, да закупят без търг ползваните обекти общинска собственост по цени, определени от лицензиран оценител.” Съгласно докладна записка до Общински съвет-Радомир и до кмета на община Радомир с вх.№ 74 от 05.06.2002 година Стефан Велинов -председател на ГПК ”Наркооп”-Радомир, моли конкретизираните по-горе две общински помещения да бъдат закупени от кооперацията БЕЗ ТЪРГ поради „стогодишнината от създаването на ГПК ”Наркооп”-Радомир и добрите взаимоотношения”, ”с преференции на дългогодишен наемател”.
Видно от удостоверение № Ф.О.64/58 от 25.04.2005 година на Пернишкия окръжен съд, ГПК ”Наркооп”-Радомир е вписана по фирмено дело № 64/1958 година съгласно определение на Народния съдия от 08.08.1958 година, от една страна, а от друга страна – при проверката в общината няма данни кооперацията да е плащала наем за обектите, а ГПК ”Наркооп”-Радомир не предоставя такива към молбата. Трябва да се подчертае, че до завеждането на гражданските дела от общината срещу кооперацията за плащане на наем за ползването на общински имоти такъв наем не е събиран за нито един търговски обект. Отговорността е на всички кметове от промяната досега. Цитираното удостоверение служи за снабдяване с нотариални актове за собственост и на други търговски обекти, които още на следващия ден се препродават на трети лица.
Стефан Велинов закупува търговския обект, находящ се в град Радомир, пл. ”Войнишко въстание” бл.4, за сумата от 10 200 (десет хиляди и двеста) лева, а го продава на трето лице за сумата от 103 070 (сто и три хиляди и седемдесет) лева, а търговския обект, находящ се в град Радомир, ул. ”Батенберг” бл.3, закупува за сумата от 8100 (осем хиляди и сто) лева, а го продава на трето лице за сумата от 103 000 (сто и три хиляди) лева.
За пореден път Стефан Велинов успява да подведе делегатите на събранието да вземат решение за продажба на няколко недвижими имота – лимонадената, бозоварната, върху които по това време има възбрана и се водят дела, както и има висяща прокурорска преписка. Взето е решение да се продадат ресторантът и магазинът в квартал „Върба”, за които има изготвени искови молби по искане на кмета Пламен Алексиев от 19.10.2013 година, но и до този момент не са подадени в съда, а радомирските граждани шушукат, че ще бъдат продадени на дежурния купувач на общинските имоти чрез кооперацията, който е и личен приятел на кмета. Има и други търговски обекти, гласувани за продажба, един от който е и ГУМ в центъра на град Радомир, за който ГПК „Наркооп”-Радомир няма нотариален акт, а само за малка част от целия УПИ, върху който е построена сградата. Кои са съветниците на настоящия кмет Пламен Алексиев, които го убеждават да разреши продажбата на недвижимите имоти, след като той е подал сигнал до прокуратурата, че същите следва да бъдат разследвани като неправомерно придобити от кооперацията? Докато за първите два магазина (в с.Долни Раковец и бившата сладкарница ”Червено знаме”-Радомир) кметът е устно предупреден да не издава документи на кооперацията по изложените причини, то за подготовката на новите продажби от ГПК ”Наркооп”-Радомир би следвало да се счита писмено предупреден, а Районна прокуратура-Радомир да се самосезира.
Много са недвижимите имоти, незаконно придобити от кооперацията, които община Радомир следва да си върне, тъй като губи приходи от наеми и продажби. Ще продължим да ви информираме за тях, защото гражданите дават властта и имат право на контрол върху лицата, на които са гласували доверие.