Тон и половина боя използваха кюстендилски момчета и момичета от школата „Новите майстори“ на художника Евгени Серафимов, за да нарисуват автопортрета на великия художник Владимир Димитров – Майстора.
Произведението е нарисувано на площ от около 1 декар на централния пл. „Велбъжд”. Площта на огромното пано е оградена, за да не пречат минувачите на полагането на боите. „Замисълът бе отпреди една година, това бе моето вдъхновение, а действително изпълнението стана за три дни. Нося го през нощите, рисувах мислено, занимавали сме се с други пърформанси, но с този мисля, че сме прецедент и в световната практика. Използвали сме специални бои, които да се залепят и да издържат на един проливен дъжд. Иначе ще останат две седмици. Когато видях отгоре как стана след снимката с дрон, установих, че наистина се получава“, заяви художникът Евгени Серафимов.
„Не знам какво си представях, като започнах да рисувам, тъй като не си представях Майстора на един декар площ, но след като го започнах, идеята ми се стори прекрасна. Рисувахме три вечери, от 19 часа, за да ни е по-хладно. А последната даже до 23.30 часа“, заяви Ния.
В проекта участват и дъщерята и синът на известния дизайнер на дънки Мони Петров, Симона и Владимир. 12-годишната Симона била провокирана от идеята. „Много се възхищавам на Майстора, той е велик художник и за мен беше нещо изключително да нарисувам неговия портрет“, заяви Симона. Брат й Владимир пък е най-малкият участник в проекта „Новите майстори”. „Аз, така да се каже, съм фен на Майстора и съм горд, че нося неговото име. И че такъв човек е творил в Кюстендил“, сподели Владимир.
С бяла боя са очертани и контурите на автопортрета, решен в топли цветове.
Портретът, не е буквално копие от оригинал на Майстора, но като композиция е максимално близък до оригиналния автопортрет, поясни Серафимов. Уредниците на градската галерия „Владимир Димитров – Майстора“ казаха, че става въпрос за автопортрет на художника от около 1920 г., много популярен – част от постоянната експозиция с платна на Майстора в централната зала.
За изготвянето на уникалното пано помогна и известният кюстендилски живописец Свилен Блажев с напътствия и съвети, с подготвянето на специалните бои, както и общината. Картината ще остане на площада около 2 седмици, след което ще бъде изтрита.