Дончев: Хъб ”Балкан” е базиран на 4-5 независими източника, проектът може и без допълнителен руски газ

Filed under: България |

 

169-12-02-Donchev-BorisovПроектът „Балкан” не е мислен като вид компенсация и опит да се задейства план „Б” във връзка със спрения „Южен поток”. Той може да работи и без руски газ. Това обяви вицепремиерът Томислав Дончев по време на вчерашния блиц контрол в НС.

„Южен поток” е спрян. „Реализацията на газовия хъб не е в зависимост от който и да е друг проект, както потвърдиха от ЕК. Всички предварителни проучвания показват, че така, както е разработен проектът, в него има икономическа логика и той остава обещаващ”, заяви Томислав Дончев.

В момента започва възлагането на предпроектното проучване, а докато това стане, ще се извършват техническа работа и разговори заедно с клиенти, транзитьори и доставчици, отбеляза вицепремиерът. По думите му проектът е базиран на 4 или 5 независими източника на газ: собствен добив; Трансбалканския газопровод (около 25 млрд. куб. метра); количества от Румъния, която се очаква да започне експорт; количества през интерконектора с Гърция, откъдето има достъп до каспийски газ, и компресиран газ от бъдещия терминал в Александруполис.

По отношение на темата – обект на особена политическа чувствителност – дали проектът дава възможност за снабдяване и с руски газ, Дончев отговори: „да, ако те поискат“.

Руската страна е поканена за тристранни разговори България – ЕС – Русия, където да бъдат изчистени детайлите и ако виждат интерес и своя полза, могат да участват.

Хъбът като инфраструктура и като търговска платформа може да съществува и без допълнителни доставки на руски газ, но той би бил по-атрактивен и по-рентабилен с допълнителни количества, снабдявани през Черно море, коментира вицепремиерът. Според него икономическите аргументи сочат, че полза ще имат всички, включително и руската страна. „Аз се съмнявам, ако някой има полза, да пропусне”, добави Дончев.

Гаранция за устойчивостта на проекта за изграждане на газов хъб „Балкан“ е фактът, че ЕК казва в аванс: „Да, това е европейски ключов проект“, каза още вицепремиерът. Той отбеляза, че проектът трябва да се ползва поне с минималната доза политически консенсус, защото заради мащабите му две или три правителства ще работят по него.

В понеделник във Варна бе проведена инвеститорска среща, организирана от „Булгартрансгаз“ за газовия хъб. На нея присъстваха представители на най-големите енергийни компании в света. Липсваше обаче представител на „Газпром”, въпреки че от компанията бяха заявили участие.

 

Снимка:

На инвеститорска среща за газовия хъб – премиерът Борисов и Томислав Дончев

Spread the love