Председателят на ОбС – Дупница, Ивайло Константинов: Заради липсата на депо дължим 2,5 млн. лв. на РИОСВ – Перник, имаме 6 месеца за нов проект, иначе ще плащат и внуците ни

Filed under: Дупница |

Избираме между 9 площадки, напълно отговарящи на изискванията, най-изгоден е замразеният вариант в Джерман 

Трябва да се разбере веднъж завинаги, че няма опасност за хората, от депото нищо не тече, нищо не се изпарява

Konstantinov 1234566 copy

Ивайло Константинов

Никой не знае, че община Дупница дължи на РИОСВ – Перник за периода до 2014 г. 1 150 000 лв. Между общината и РИОСВ – Перник, е сключен договор за 5 години за разсрочено плащане на стойност от 110 000 лв. годишно. Като добавим 2015 и 2016 година, задълженията към РИОСВ – Перник, надхвърлят 2,5 млн. лв. Явно никой не се притеснява от този факт. Сумата е натрупана от глоби за замърсяване на околната среда поради липсата на депо. Това съобщи председателят на Общинския съвет в Дупница Ивайло Константинов на официална пресконференция. Темата „строеж на ново депо” е табу за Дупница. Липсва обществен интерес, а има още един интересен факт, който анонсирах – в средата на месец октомври община Дупница ще бъде поканена да бъде бенефициент за европейски финансов ресурс, с който да бъде изградена сепарираща и компостираща инсталация.

Искам да припомня, че преди няколко години беше учредено сдружение „Рила” с мисията да изгради депо за отпадъци. Тогава нямаше допустимост за европейско финансиране и се дебатираха други варианти. Вариантите за сепариране на растителен и биологичен отпадък бяха на дневен ред под няколко форми, като публично частно партньорство или продажба на общински терен. Важно беше да вземем решението и да изградим площадка за събиране на твърди битови отпадъци. Направихме го, но проектът е в съда. Имаше протести от страна на обществеността в село Джерман. Не една група, не една политическа партия, а всички жители на Джерман бяха против депото да се изгради на 1 км от селото. Очевидно ние не добре бяхме разяснили какво представлява депото и не можахме да се разберем. Тъй като този проект в нашите очи е замразен, пред нас има нова възможност да бъдем бенефициенти за изграждане на сепарираща и компостираща инсталация. Така пред нас отново стои въпросът къде да бъде изградено депото. Затова още преди 2 месеца съобщих, че трябва да решим къде да изградим депото. Също трябва да се уточни и по какъв начин ще вървим към избор на площадка по проект на ПУДООС и място, където да бъдат изградени халетата. Процесът има няколко етапа от събирането на боклука от улиците до транспорта до въпросните депа.

Халето за сепариране и компостиране в сегашния си вид може да бъде изградено на две места – в Дупница и Кюстендил. Кюстендил също ще бъде бенефициент.

Важното е да отбележим, че от сепариращите инсталации нищо не тече, нищо не се изпарява. От отпадъците ще бъдат вадени пластмаса, метали, всичко, което може да се преработи. Ще се депонират само неразградимите отпадъци.

Стартираме подготовката на проекта на 15 октомври, трябва да сме готови да го внесем до март или април. Проектът трябва да получи и ОВОС. Проектът е ключов за общината, защото през декември месец може да отчетем пред обществеността отлични финансови резултати, но на сметката ни да стои дълг от над 2,5 млн. лв. и да добавим още един милион за следващата година, ако изграждането на депото не се случи. Тези пари няма да ги плаща нито министърът на околната среда, нито министърът на финансите, а всички ние – дупничани. Дилемата пред общинското ръководство е как ще бъдат платени те. Ако заложим двойна такса смет, виновни ще бъдат управниците. Ако изпуснем парите от Европа, които ни се дават безвъзмездно, пак управниците ще бъдат виновни. Ако не постигнем съгласие къде да разположим депото, отново управниците ще бъдат виновни. В това число включвам и себе си. Така се оказва, че лесно решение за нас няма, винаги ще има някой недоволен.

Добрата новина е, че имаме 9 площадки. Всички са подробно проучени и отговарят на изискванията и всичко е пресметнато. Предлагам да изберем консултанти, които да обяснят на населението какво представлява депото и че то е напълно безвредно за хората, живеещи наблизо. Най-изгодно за общината е тази новина да я разберат жителите на Джерман. Първо, защото ние похарчихме около 300 000 лв. за техническата подготовка на проекта и ако депото остане там, няма да харчим нищо, освен още около 40 000 лв. за идеен проект. Парите ще бъдат възстановени от Европа.

Но няма проблем, ако депото е на друго място, въпросът е да се работи по проекта, защото срокът ни е само 6 месеца. Ако не се справим, за този провал ще плащат и внуците ни.

Последствията от съществуващото сметище са смъртоносни. То ежедневно обгазява града ни, пръска болести и зарази. Миризмата от него е непоносима. Освен всичко това трябва да платим и 2,5 млн. лв. глоби за липсата на цивилизовано депо.

Председателят на Общинския съвет обяви, че проучените площадки са 9. Той посочи точното им местонахождение. Първата площадка е на километър от село Крайни дол и на 1,5 км Джерман, втората е вече одобрената от еколозите в Джерман и е на разстояние 1 км от селото. Третата е на 720 м от село Пиперево и 770 м от Дупница и 1 500 м от село Блатино. Следващата е на 1,1 км от Тополница над Чревен брег. Следващата е на 1 км от Тополница и 600 м от вилна зона на селото, над село Яхиново. Следващата площадка е на 3800 м от Крайници, но тя практически е трудноизпълнима, тъй като няма път дотам и строителството е невъзможно. Следващата е на 700 км от Самораново, 1300 м от Ресилово, 800 м от Яхиново и 1500 м от Дупница. Последната площадка е на 1000 м от Самораново, на 900 м от Яхиново.

Това, което хората трябва да разберат, е, че реално при тях боклуци няма да се карат. До момента нямаше възможност да се намерят пари за депо във всяка община, сега вече има. Може да вземем решение и да караме отпадъка в Благоевград, но трябва да си приготвим пари да плащаме на община Благоевград, а също да приготвим пари за транспорт. Но може да направим така, че Кюстендил или други градове да докарват отпадъка и да плащат на нашата община.

В петък след заседанието на общинските съветници Ивайло Константинов свиква председателите на политическите групи от ОбС – Дупница, за да обсъдят кой от 9-те терена е най-приемлив.

Видеозапис от пресконференцията може да видите по-долу.

 

Spread the love