Дупничани честваха 200 г. от построяването на храма „Покров на пресвета Богородица”, търговката Поли Андонова: Камбанарията тече, чакаме дарители, за да ремонтираме черквата

Filed under: Актуално от днес,Дупница |

 

Сготвихме 74 кг шилешко месо, главният готвач е Емил Богданов – помагаха му Поли Андонова, Ивайло Димитров, Нина и Влади Дойчинови. Банкерката Сузана Веселинова дари средства за курбана, обясни Емилия Христова

186-05-01-1

За празника в храма бяха дошли и доста деца

186-05-01-0

Едноименния празник и 200 г. от построяването на храма „Покров на пресвета Богородица честваха дупничани. За литургията или само да запалят свещици, в черквата дойдоха десетки хора от Дупница региона, сред които и доста деца. Празничната литургия водиха свещениците Благой Стоянов и Илия Дичев. Вярващите имаха възможността да се поклонят и помолят на нова икона „Покров Богородичен”, която бе поставена на централно място в църквата, близо до владишкия трон.

186-05-01

Десетки дупничани присъстваха на празничната литургия

186-05-01 VASIL HRISTOV

Бившият учител по литература Васил Христов бе сред дошлите на службата

186-05-01 OTEC ILIA

Отец Илия Дичев  -ако има място, сложете снимката и във вестника, ако не – само в сайта

Красивата и голяма икона е дарена на черквата специално за празника от семейство от града, пожелало да остане анонимно. Иконата е изрисувана от художник от Югозападна България, също настоял за анонимност. Част от дошлите за двойния празник се прибраха вкъщи с осветен курбан за обяд.

„Сготвихме 74 кг шилешко месо. Осигуриха го хора, които редовно правят дарения, но не искат имената им да се казват публично. Главният готвач е Емил Богданов. Помагаха му бизнесдамата и търговец Поли Андонова, Ивайло Димитров, Нина и Влади Дойчинови. Банкерката Сузана Веселинова дари средства за курбана”, обясни Емилия Христова. „Емилия също има голяма заслуга за приготвянето на курбана. Не е подвила крак от сутринта”, коментира една от помощничките в храма, участвала в при подготовката за празника .

„Църквата има течове на камбанарията, а средствата за ремонт не достигат. Чакаме дарители за ремонта”, добави Поли Андонова.

Църквата „Покров на пресвета Богородица” е изградена през 1816 г. Сред основните й ктитори преди два века били Никола Крантов и Тодор Димитров. Първоначално била без камбанария, чието строителство започнало през 1826 г. Тя е сред най-старите църкви в района на Дупнишка духовна околия. Това е втората черква, построена в Дупница, като по-стара от нея е само „Св. Никола“.

Краеведът Янаки Лазарков разказва в спомените си, че храмът в някогашната махала Хисаря е изграден на мястото на сграда за молитвено служение, която е била пригодена за целта през 1789 г. с разрешение на турските власти. Стените на сегашния храм са с дебелина 1,20 м и в тях са вградени делви, които чрез малки отвори, покрити с решетки, подобряват акустиката в сградата. Обособени са два параклиса – „Св. Мина” и „Св. Пантелеймон, в които по време на служба някога оставали некръстените дупничани. Изографисана е от зографите Христо Г. Зографски, Георги Бобошевски, Иван Терзиев и Венко Стефанов. През ХІХ в. е била епископска църква. Тук е служил Самоковският митрополит, тъй като храмът е бил най-представителният за времето си в Самоковската епархия и център на църковно-националните борби през Възраждането. Уникалното при нея е вграждането на паметна плоча на камбанарията, на която са имената на загиналите за освобождение и обединение през войните (1912-1918 г.) дупничани.

 

Spread the love