ОбС шефът Ивайло Константинов: До 14 октомври чакаме предложения от гражданите за терен, ако се наложи, месо ще се къса, но депото трябва да се направи, имаме срок до 15 април
Екскметът Пламен Соколов: Хората няма от какво да се страхуват, депото в Самоков е по-чисто от аптека, референдумът е губене на време
Дълго чаканото депо на община Дупница все пак може да бъде изградено в село Джерман, стана ясно вчера на председателски съвет, на който ОбС шефът Ивайло Константинов събра лидерите на политическите сили в общината.
Три часа продължиха дебатите за реализирането на един от най-мащабните проекти с изключително икономическо, екологично и социално значение за общината. Както „Вяра” писа, Константинов съобщи, че заради липсата на депо община Дупница трупа колосални глоби към РИСОВ-Перник.
„Съзнаваме голямата отговорност, която поемаме. Искам да уверя жителите на общината, че няма да направим никакви компромиси с качеството.
Зная, че реалната оценка за значението на проекта ще дойде след време, но сега мога да изразя удовлетворението си от това, че всички вие откликнахте. За община Дупница е жизненоважно да има съвременно депо, отговарящо на европейските изисквания.
Имам да припомня, че имаме уникалната възможност да получим финансиране и от републиканския бюджет, и от програма ПУДООС, готови сме и с европейски проект. Пред нас стоят над 6 млн. лв. за изпълнение на проекта за депото, за да спрем да трупаме глоби към вече висящите на врата ни над 2,5 млн. лв. санкции от Брюксел заради липса на регионална система за управление на отпадъците. За пореден път искам да подчертая, че по никакъв начин новата клетка не може да застраши земята, водата, още по- малко здравето на жителите на Дупнишка община. Но трябва да сме решителни. В рамките на 10 дни трябва да решим къде да го построим. Затова предлагам да дадем този срок на жителите на общината. До 14 октомври призовавам гражданите да дадат идеи къде да бъде депото.
Бихме могли да организираме и референдум, който обаче ще глътне поне 100-200 000 лв. Кажете вие какво да направим?”, обърна се Ивайло Константинов към присъстващите в залата, сред които лидерите на РБ Славчо Павлов, на „Народен съюз” Ивайло Шаламанов, на ОДБ Костадин Костадинов, на ГЕРБ Йордан Йорданов, Йонко Гергов от Партията на зелените, независимият съветник Иван Танев, екскметът Пламен Соколов от „Движение 21”. Тук беше и лидерът на БСП Станислав Павлов, който хвърли бомбата в залата.
„От името на членовете на Инициативния комитет на жителите на село Джерман, които се противопоставиха с бунт срещу изграждането на депо на 1,5 км над селото, заявявам, че сме готови с предложения за две площадки над Джерман. Те обаче са на 300 м от спорната площадка”, обяви Павлов.
Всички приветстваха идеята и заявиха, че проблемът да се стигне до ситуацията с бунтовете в селото е бил в подхода.
„Хората се уплашиха от неизвестното. Те си мислят, че на километър от тях ще слезе адското бунище, което дими на 2 км от селото, а именно сега действащото край Вангелова чешма. Уплаши ги думата „депо”. На български тя има едно значение, но в Европа и по света то е съвсем друго. Няма нужда да ходим в Мюнхен, където депото е точно до прозорците на жителите на града, без те с нещо не усещат наличието му. Вижте какво става в Самоков, вижте депото в Димитровград, в Сандански… минах наскоро покрай Самоков и останах възхитен. Около депото, че и в депото, беше по- чисто от аптека, а то обслужва 4 общини – Самоков, Костенец, Долна баня и Ихтиман.
Нямаме време за губене. Референдумът е точно това. Вече организирахме един по мое време с въпроса „Искате ли Дупница да стане областен център?” Жителите на общината останаха индиферентни, а ходихме от къща на къща. Тогава бившият кмет Панчо Панайотов ходеше по джапанки като депутат в парламента, а Костадин Костадинов не знаеше къде е общината”, заяви Пламен Соколов и добави: „Освен това не мога да си обясня как може да обсъждаме толкова важна тема, а нито кметът Методи Чимев, нито някой от зам.-кметовете да дойдат на срещата. Това за мен е недопустимо. Не зная каква по-важна работа могат да имат те от обсъждането по изпълнението на депото, което да намали замърсяването на околната среда, да стопи нарастващите дългове към РИОСВ от глоби, които догодина ще достигнат 4 млн. лв., както и да реши проблемите със сметосъбирането за 50 години напред.”
Константинов обяви, че кметската управа стои на 100% зад инициативата, но са имали ангажименти.
Лидерът на ОДБ Костадин Костадинов с две ръце подкрепи предложението на Ивайло Константинов за бързи действия и заяви: „Няма нищо по-добро за Дупница от изграждането на тази инсталация за сепариране на постъпващите в системата твърди битови отпадъци и за компостиране на събраните зелени отпадъци от паркове и градини. Няма нищо опасно, напротив. Смятам, че има нужда и от референдум, но нека първо да видим предложенията на гражданите за други площадки или сега съществуващите 9. По мое мнение някои от тях може и да отпаднат. Бил съм на всяка една и смятам, че голяма част не са подходящи, защото до тях няма път, вода и ток, а всичко това ще глътне огромни средства, а и не е необходимо депото да е толкова далече. Експертизите, направени от специалистите, са категорични, че няма опасност от замърсяване на подпочвени води и земята”, каза Костадинов, като поясни, че инфилтратът няма как да излезе от клетката на депото и да замърси околната среда.
Ивайло Константинов подчерта, че депото нито мирише, нито нещо изтича от него и добави: „Ако се наложи, месо ще се къса, но депото трябва да се направи. Имаме срок до 15 април.” Той подробно разясни какво представлява депото отвътре и отвън. Константинов уточни, че терените, които гражданите ще предложат, е необходимо да са с размери между 150 и 200 дка.
Лидерът на РБ Славчо Павлов поиска общинските съветници и администрацията да дадат специални привилегии на жителите на селото, което би приело депото.
„Може да направим жест, като например за 5 години се отмени такса „смет” за хората в това село. Да направим така, че хората да поискат депото. Може също да заложим в бюджета сума за изграждане на инфраструктура за жителите на конкретното село.”
На идеята се противопостави Костадин Костадинов, който възрази. „Вече сме заложили, още преди 2 години, чрез решение на ОбС, 50 000 лв. да бъдат предоставени на жителите на селото, които приемат депото. Освен това в докладната пише, че 40-те работни места, които ще осигури депото, да се заемат изцяло от жителите на селото.”
Пламен Соколов се възмути от изказването на Костадинов, като заяви, че с 50 000 лв. не може да се направи и улица от 100 м и поиска по-голяма сума, която да бъде гласувана на следващата сесия.