Кметът Паунов чака 45 минути на опашка със съпругата Надя и сина си Йоан, за да гласува в Кюстендил, заяви: Първи поисках мажоритарен вот за този парламент

Filed under: Актуално от днес,Кюстендил |

Кюстендилци са песимисти за по-добро бъдеще, Росица Димитрова: 260 лв. пенсия не стигат за нищо, от новия президент искам да осигури работа за младите хора

210-07-01-Kn izbori 5

Кметът Петър Паунов гласува заедно със съпругата си Надя и сина си Йоан

210-07-01-Kn izbori 4

Задължителното гласуване вдигна избирателната активност в Кюстендил до 68%. Кюстендилци обаче останаха песимисти, че изборите и референдумът няма да доведат до положителна промяна в страната ни. „Всяка година очаквам промяна, но си оставам само с празни очаквания и надежда. Аз съм пенсионерка и за 44 години трудов стаж взимам 260 лева, които не стигат за нищо. Дано новият президент направи така, че в България да заработят повече предприятия, заводи и фабрики, където хората да се трудят, а не да напускат страната и да бягат в чужбина“, коментира 72-годишната Росица Димитрова.

210-07-01-Kn izbori 3

Общинският съветник Огнян Атанасов бе сред най-ранобудните

Digimax A50 / KENOX Q2

Ромите в Кюстендил се активизираха в късните часове, гласуваха под страх от глоби

Пенсионерът Стоян Стоянов бе на мнение, че сегашните избори няма да доведат до положителна промяна. „България е зависима от външни държави и те казват какво да се случва с нас. Резултатът от референдума също няма да промени нищо и политиците ще продължават да си правят каквото си поискат“, беше категоричен Стоянов.
Проблем с гласуването имаха част от избирателите в секция №44. Секцията беше преместена от сградата на Гимназията по дървообработване в Природоматематическата гимназия, което затрудни хората, отишли да упражнят правото си на вот. Разположението на секцията също се оказа пречка пред избирателите, тъй като изборното помещение се намира в приземния етаж на сградата, до училищната столова.
„Затрудних се, докато намеря секцията. Не бях информирана и разбрах едва сега от съседката, че секцията е преместена в Природоматематическата гимназия“, каза Тотка Танева.
Кметът на Кюстендил Петър Паунов упражни правото си на вот в секция номер 31 във Второ основно училище „Даскал Димитри“. Той бе придружен от съпругата си Надя и малкия си син Йоан. Петър Паунов заедно със семейството си се реди на опашка повече от 45 минути, за да може да гласува. „Гласувах в името на една безрезервна стабилност, на продължаване на икономическите реформи и гарантиране на бъдеще за младите хора. Трябва да преодолеем негативната тенденция както в демографския прираст, така и в икономическата безработица. Знаете, че това са нещата, които са ни тежали през цялото време на нашата работа и затова имаме нужда от една сериозна стабилност, от едни добри партньори на национално ниво. Другото нещо, което трябва да ни тревожи, са процесите с бежанците и спекулациите, които непрекъснато се сипят. Затова действително цяла България трябва да се изправи срещу тези проблеми“, заяви Паунов. По отношение на референдума, той коментира така: „Това са идеи, които ние сме заявили още когато бе актуална темата за Бат Сали. В този парламент първото заявление за мажоритарен вот на депутатите дойде от Кюстендил. Аз и председателят на ОбС – Кюстендил внесохме такова искане за мажоритарен вот“.

1 143 жители на община Кюстендил са заличени от избирателните списъци за президентски вот и националния референдум по данни служба ГРАО. При това за референдума отпадналите са със 152-ма повече – или те са 1 295 заличени. Най-драстичен е случаят със секцията в кюстендилското село Преколница, където има 42-ма отпаднали. Там гласуват и живеещите в дома за душевно болни. Шефът на РИК в Кюстендил Красимир Петров поясни, че има много причини един избирател да е изваден от списъка – да е под запрещение за някакво нарушение или престъпление, да има влязла в сила присъда, да е променил адресната си регистрация (по настоящ адрес) – да е в чужбина и да не е спазил принципа за уседналост, да е починал. За националния референдум важи правилото на уседналост с дата преди 08.08.2016 г., затова в тези списъци заличените са повече, отколкото за президентския вот, поясни Петров.

Над 10 хиляди македонски гласоподаватели от Кюстендил отпаднат от списъците след президентския вот. Причината за това е изискването за задължително гласуване, което според запознати няма как да се случи при чужденците с двойно гражданство.

135 497 са избирателите в област Кюстендил за изборите тази година. Запази се практиката буквално в самия ден на вота да бъдат подменени някои от членовете. Заради постъпили 10 заявления в Кюстендил се формира и подвижна избирателна секция. 400 служители на МВР се ангажираха за сигурността в изборния ден и опазването на обществения ред в Кюстендилска област.

 

Spread the love