„Рилски спортист” притисна „Лукойл Академик” до стената, но загуби дербито на кръга

Самоковци паднаха 90:94, отсъствието на сърбина Душан Цветкович си каза думата230-15-01-zlatin-georgiev-n-12

90 точки не стигнаха на „Рилски спортист” да се справи с лидера в елита „Лукойл Академик”. Самоковци паднаха с 90:94 в дербито на кръга в Националната баскетболна лига и пропуснаха шанса си да станат вторият отбор в дивизията, катурнал „студентите”, след „Спартак” (Пл). Преди мача си с „Академик” (Пд) от последния кръг на първото завъртане тимът на Людмил Хаджисотиров остава трети в класирането с актив от 11 точки, 1 по-малко от втория „Берое”.

Срещу „Лукойл” „скиорите” изиграха много силни първи 20 минути, в които с разнообразна игра в нападение и добра защита съумяха да разстроят съперника и логично взеха лек аванс – 52:47. Разнообразната игра на представителите на рилския град накара наставника на гостите Тони Дечев да пипне някои неща по тактиката, които дадоха резултат и след много силна трета четвърт съставът от Правец обърна статуквото на площадката, повеждайки със 72:64. В тези минути се забеляза липсата на контузения в кръста ас на домакините Душан Цветкович. В същото време пък гигантът в редиците на „червените” Максим Корниенко вкарваше с лекота от всяко положение, той грабна и няколко важни борби под коша.

Едва 13 сек преди сирената „Рилецо” намали изоставането си до 3 точки, но последвалият фаул срещу Дани Гибсън не им даде шанс да помислят за пълен обрат и така с успеха се поздравиха шампионите.

„Започнахме много слабо и неконцентрирано третата част и това се оказа решаващо за изхода на мача. Имахме големи проблеми с борбата под коша, видяхте, че Златин Георгиев трябваше да играе като тежко крило. Липсваше ни много Душан Цветкович, знаете, че е пети по борби в цялата лига. За да победиш „Лукойл”, трябва да си с пълни сили, в пълен състав и да играеш добре. Въпреки това загубихме само с 4 точки, малко не ни достигна. Просто ни липсваше късмет и концентрация най-вече в третата част”, анализира след края на срещата младият наставник на „Рилски спортист” Людмил Хаджисотиров.

На снимката: Златин Георгиев (№12) игра на непривична позиция, но се справи със задачата си и записа на сметката си 11 точки и 6 борби.