Министър Павлова: Европейското финансиране е налично, изграждането започва през 2017 г.
Вариантът автомагистрала “Струма” да бъде разделена на две отделни трасета през Кресненското дефиле е събрал най-голямо одобрение и подкрепа както на национално, така и на местно ниво, показва проучване, което бе представено вчера в Благоевград.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и кметът на Благоевград д-р Атанас Камбитов взеха участие в общественото обсъждане на резултатите от проведено изследване на нагласите и очакванията на обществото по отношение на вариантите за преминаване на най-критичния участък от АМ „Струма” – Кресненското дефиле, или Лот 3.2.
По време на срещата бяха изнесени данните от направеното обширно и представително социологическо проучване. Резултатите сочат, че най-голяма част от анкетираните предпочитат варианта, предвиждащ изграждане на нов път с две ленти за движение в едната посока, източно от дефилето, както и запазване и използване на съществуващия път за движение в другата посока. Част от анкетираните подкрепят идеята за изграждане на нов път с 2 платна, всяко от които с по две ленти за движение и дължина 24 км, източно от дефилето. Третият вариант, който част от участвалите в проучването са подкрепили, е удвояване на съществуващия път. Има и още един вариант за изграждането на един голям тунел, който да бъде дълъг 15,4 км.
По време на дискусията стана ясно, че изграждането на АМ „Струма“ ще бъде съобразено както с обществените нагласи, така и с екологичните изисквания. Министър Павлова, заяви, че изграждането на ЛОТ 3.2 от АМ „Струма“ вероятно ще стартира през 2017 година.
„Европейското финансиране е налично. Ние имаме готовност с проекта, сега въпрос на воля както на администрацията, така и на политическата воля този проект да получи възможността да се реализира на практика“, каза министър Павлова.
Тя обясни, че участъкът на АМ „Струма“ при Кресненското дефиле ще има огромен принос и за местното население, защото предпочитаният вариант от населението и от правителството предвижда достатъчно пътни връзки и всички необходими съоръжения да бъде осигурен достъп до населените места, а в същото време безконфликтното преминаване на МПС, както и гаранция за поминъка на хората.
В срещата взеха участие депутатите Даниела Савеклиева и Йордан Андонов, експерти, еколози, инженери, представители на НПО и заинтересовани граждани.