Нередовните платци намаляват, съкращения не се предвиждат
Над 2,5 млн. лева са инвестирани през 2016 г. в реконструкция, модернизация и автоматизация на водопроводната мрежа и съоръженията, които ВиК-Благоевград стопанисва на територията на десетте общини от област Благоевград. Това съобщи на пресконференция вчера управителят на ВиК – Благоевград инж. Росица Димитрова.
„Инвестиционната ни програма е изпълнена на 90%, което е много добър резултат предвид ограниченото време, с което разполагахме, и това, че я реализирахме със собствени сили и средства“, каза инж. Димитрова. В дружеството работят 533-ма служители и работници, съкращения не се предвиждат.
1748 аварии са станали през тази година на територията на регионалните поделения в Благоевград, Разлог и Гоце Делчев. Най-много са тези на улични водопроводи – близо 900, и на водопроводни отклонения – 424. Значително по-малко са канализационните – едва 62.
Печалбата за финансовата 2016 г. все още се изчислява. Размерът й ще стане ясен в края на януари. С постановление на Министерския съвет миналогодишната печалба е била реинвестирана.
450 000 лева са натрупани от длъжници – физически и юридически лица.
Черният списък обаче постепенно се свива, тъй като в последните години фирмите започват да чистят дълговете си. В ромската махала на Благоевград например имаме домакинство с над 4000 лева неплатени сметки, които вече се погасяват разсрочено“, даде пример Димитрова.
Тя призна, че остава проблемът с ромите в Гърмен, които отказват да плащат за вода. Част от задълженията им поема кметската администрация. В общината е критична и ситуацията с водоподаването.
„Бяхме на ръба на воден режим, но се надяваме с падането на валежи от дъжд и сняг ситуацията да се подобри. За съжаление сме зависими от природните условия и водоизточниците, защото основното подаване е гравитачно“, каза управителката на ВиК.
Тя е оптимист за бъдещето на Асоциацията по ВиК в Пиринско въпреки отказа на двете общини Кресна и Сандански да се присъединят към нея.
В предстоящия период е предвидено 20% увеличение на цената на водата. Много важно е да разберат потребителите, че не цената на водата се увеличава, а цената на услугата, обясни Димитрова.
Бизнес планът на дружеството за предстоящия 5-годишен регулаторен период – 2017-2021 г., вече е подаден в КЕВР. Предстои одобрението му.
Планираните инвестиции през 2017 г. са в размер на 4 173 000 лева, което е с близо 67% повече от тазгодишните.