Армията била въоръжена, но не и военизирана, смята Каракачанов
Военно обучение и казарма, която да е „по-скоро на принципа на работния ден – от 8 до 17 часа“, обмислят да въведат „Обединени патриоти“. Това стана ясно от изявление на депутата от ОП Александър Сиди. Той добави, че съпартийците му ще опитат да въведат военно обучение в училищата от догодина. „Няма да воюваме с никой, армията е за отбрана. Идеята не е да върнем старата казарма, а нещо от сорта от 8 до 17 часа. Разбира се, ще има наряди през нощта“, каза депутатът. Според него втората стъпка е доброволна наборна военна служба. Третата е възстановяването на задължителната наборна военна служба, допълни Сиди.
Военното обучение в училище ще бъде въведено през 2018 г., съобщи в поредица радиоинтервюта през почивните дни вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов. По думите му по този начин младежите ще получат знания как да реагират при военни или терористични действия, природни бедствия и как да оказват първа помощ. Той смята за грешка премахването на наборната военна служба, която приключи през 2008 г. Каракачанов обясни, че нейното възстановяване не означава отказ от професионалната армия. В управленската програма на ОП е записано въвеждане на доброволна военна служба, а не наборна.
„Не смятам, че армията ни не е въоръжена. Доколко е модернизирана, това е друг въпрос. Но какво от това, ако армията ни бъде модернизирана с най-съвременно въоръжение и техника, а няма кой да го използва. Заплатите в Българската армия не са коригирани от 2009 г., а статусът на военнослужещите е паднал почти два пъти, това демотивира хората“, коментира вчера началникът на Военната академия „Г. С. Раковски“ Груди Ангелов.
Снимка:
Военна част на парада на Гергьовден